Begonia maculata a iné izbové begónie

Begonia maculata s listami, ktoré tvarom pripomínajú anjelské krídla, je vďaka striebristým bielym bodkám na listoch naozaj zaujímavou členkou rastlinných zbierok a ozdobou bytu, ktorá na seba vie upútať pozornosť. Je trochu náročnejšia na starostlivosť a pomerne jemná, no určite sa oplatí ju spoznať a naučiť pestovať, pretože rastie naozaj rýchlo a zaujme na prvý pohľad.

V článku sa dozviete:

  • Odkiaľ Begonia maculata pochádza?
  • Kam Begoniu maculatu umiestniť? 
  • Môže sa Begonia maculata rosiť? 
  • Ako sa dá Begonia maculata rozmnožiť?
  • Aké begónie sú jej podobné? 

Odpovede na tieto otázky a veľa ďalšieho nájdete nižšie v článku.

Názov a pôvod

Begónie spoznáme podľa toho, že ich listy majú tvar srdiečka, no jeden oblúčik je väčší ako druhý (až na pár výnimiek). Patria do čeľade Begoniaceae (begóniovité). Poznáme až 1800 druhov, plus obrovské množstvo hybridov a kultivarov. Ich domovom je takmer celý svet.

My sa zameriame najmä na Begoniu maculata, ktorej správny slovenský názov je Begónia koralová, no ľudia ju poznajú jednoducho ako bodkovanú begóniu. Môžeme ju nájsť aj pod anglickými prezývkami Begonia Wightii , Spotted Begonia alebo Polka dot begonia. Tento druh pochádza z Brazílie.

Vzhľad a rozmery

Begónie sú zväčša hľuznaté rastliny a pestujú sa ako vnútri, tak aj vonku, niektoré sú tieňomilné a iné zas milujú slnko. Niektoré pestujeme pre okrasný list a iné pre zaujímavé krásne kvety.

Begonia maculata je populárna vďaka svojím listom s bielymi bodkami. Spodná strana jej listov je purpurová. Jej kvety sú biele a väčšinou kvitne celkom hojne, podobne, ako väčšina begónií. Odkvitnuté kvety by sme mali odstraňovať, keďže to podporuje ďalšie kvitnutie. Begonia maculata dokáže za ideálnych podmienok narásť až do výšky 1,5 metra. Keď je staršia, potrebuje oporu napríklad za pomoci bambusových tyčí.

Z tejto begónie vzniklo veľa nových hybridov a kultivarov. Najznámejšou je Begonia Benigo Pink, ktorá má bodky na listoch jemnejšie, menej pravidelné, vo väčšom množstve a sú ružové.

Zaujímavá je i Begonia albopicta Tamaya, ktorá sa na maculatu veľmi podobá listami, no bodky má skôr menšie, podobne ako Benigo Pink, no biele a pestuje sa na kmienku, takže vyzerá ako malý strom. V čase kvitnutia z nej visia pôsobivé množstvá kvetov ružovej farby. 

Izbové begónie sa väčšinou pestujú pre ich pestré listy. Názorným príkladom je Begonia rex. Z tohto druhu bolo vyšľachtené obrovské množstvo rôznych hybridov a kultivarov. Väčšinou ich nájdeme v zelenej, striebornej a tmavej červenej farbe, alebo v ich kombinácii. Maculata má listy dlhšie, tieto tvarom oveľa viac pripomínajú srdiečka, no zachovávajú si vlastnosť, že jedna strana listu je dlhšia v oblúčiku. Niektoré dokonca rastú do špirály. Môžu byť aj chlpaté. Begonie rex vyžadujú podobnú starostlivosť, ako maculata, sú však o čosi viac náchylné na preliatie i mokré listy. 

Ako pestovať Begoniu maculatu?

Umiestnenie

Begoniu maculatu by sme mali umiestniť na miesto s rozptýleným svetlom, no mimo dosahu silných slnečných lúčov, ktoré by mohli jej jemné listy spáliť. Je veľmi háklivá na prievan aj zmeny teplôt, takže ju nedávame do blízkosti radiátora ani okna, ktoré v chladnejšom počasí otvárame. V lete jej veľmi prospieva, ak ju letníme v polotieni (nie na priamom slnku) na balkóne či záhrade. Ak teplota vonku klesne pod 18°C, dáme ju už dovnútra.

Zalievanie

Begonia maculata má veľmi rada vlhkosť ako v substráte, tak aj vo vzduchu. Substrát nemá rada mokrý, iba vlhký, preto radšej polievame, až keď je vrchná vrstva substrátu takmer preschnutá. Begoniu by sme nemali preliať. Čo sa týka vzdušnej vlhkosti, môžeme ju umiestniť k zvlhčovaču alebo ju položiť na misku s kamienkami zaliatymi vodou. Nemali by sme ju však často rosiť ani sprchovať, pretože nemá rada mokré listy. V zime zálievku obmedzíme. 

Vedeli ste, že?

Maculata v prírode žije v Brazílii, kde sa striedajú obdobia sucha a dažďa. Stonku má sukulentnú – vie v nej zadržiavať vodu. Pokiaľ má vody málo v období sucha vybledne a akonáhle sa znova dostane k vode, vráti sa jej farba. 

Presádzanie

Begoniu maculatu presádzame ideálne každý rok na jar do substrátu pre izbové rastliny. Odporúčame použiť kvalitný supresívny substrát Profík na izbové rastliny. 

Hnojenie

Tak, ako väčšinu izbových rastlín, aj túto begóniu hnojíme od jari do jesene s prestávkou v zime. Používame hnojivo pre izbové rastliny podľa návodu na obale konkrétneho hnojiva. Použiť môžeme tekuté, pevné, kryštalické či tyčinkové hnojivo. Nikdy ich však nepoužívame naraz. Dôležité je neprekračovať odporúčanú dávku hnojiva.

Množenie

Existuje viacero spôsobov množenia. Všetky by sme mali vykonávať na jar. Stonkové odrezky a listy so stopkami môžeme dať zakoreniť do vody, či priamo do substrátu. Tiež môžeme dať do substrátu aj kúsok z listu, musí v ňom však byť aj kúsok žilnatiny. Korienky sa začnú objavovať zhruba po mesiaci. Ideálne je použiť aj prípravok na zakoreňovanie. Ak sme dali odrezky do vody, mali by sme ju aspoň raz do týždňa meniť, aby sa v nej nemnožili nebezpečné baktérie. Pokiaľ zakoreňujeme v substráte, udržiavame ho vlhký. 

Je Begonia maculata jedovatá?

Áno, je jedovatá. Po požití spôsobuje nevoľnosť, zvracanie a vo veľkých množstvách aj zlyhanie obličiek. Najviac jedovaté sú podzemné časti. Je teda nutné umiestniť ju mimo dosahu detí a domácich miláčikov.

Begónie na eshope

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *