Lithopsy – živé kamene

Lithopsy, známe pod názvom živé kamene sú sukulenty vhodné aj pre začiatočníkov. Ozvláštnia každý parapet a sú must-have pre každého zberateľa rastlín. Známych je 37 druhov a viac ako 145 variét. Čo sa týka farebnej škály, niektoré sú bledučké zelené až sivé, niektoré sú tmavé, sfarbené do hrdzava či do ružova. Sú škvrnité alebo majú priesvitné časti, takže každý list je originál.

V článku sa dozviete:

  • Ako lithopsy získali názov živé kamene?
  • Odkiaľ lithopsy pochádzajú?
  • Ako sa o lithopsy starať tak, aby prosperovali?
  • Musia byť lithopsy umiestnené na slnku?
  • Kvitnú živé kamene?

Odpovede na všetky tieto otázky nájdete práve v tomto článku rovnako ako aj podrobný návod na starostlivosť.

Názov a pôvod

Živé kamene pochádzajú z južnej Afriky a ich názov je v starogréčtine. „Lithos“ znamená kameň a „ops“ tvár. Afričania v ich domovine ich nazývajú „kopytá“, pretože ich svojim vzhľadom pripomínajú.

Vzhľad a rozmery

Lithopsy sú drobné a vyzerajú naozaj ako kamienky. Stonku nemajú takmer žiadnu a ich sukulentné listy sú takmer celé pod zemou. Ak sa vyťahujú zo zeme, majú málo svetla. Ich nadzemná časť je čiastočne alebo úplne priesvitná, priesvitné časti sa nazývajú okná. Cez ne lithopsy prijímajú svetlo, aby mohli fotosyntetizovať. Medzi dvoma spojenými listami je štrbinka, cez tú vykvitne kvet. Na jar sa štrbinka zväčší a „vylezie z nej“ nový pár listov. Staré listy potom uschnú.

Vedeli ste, že?

Kvety živých kameňov vyzerajú trochu ako sedmokrásky. Môžu byť biele, či žlté. Kvet musí byť opelený, aby sa vyvinuli semiačka. Pokiaľ sa tak stane, plod sa otvorí iba keď je navlhčený. 

Ako pestovať živé kamene lithopsy

Umiestnenie

Lithops umiestnime na miesto, kde je veľa svetla. Znesie aj priame slnko. Keď je lithops vysoký a ťahá sa do výšky nad substrátom, znamená to, že má málo svetla. Vtedy aj stráca farbu. Treba ho v takom prípade umiestniť na slnečnejšie miesto.

Zaujímavosť

Pokiaľ je obdobie sucha a rastlina vyčerpá všetky zásoby vody, scvrkne sa, až ju nad zemou nevidieť. Keď znova prídu dažde, naplní sa vodou a znova vykukne nad povrch zeme.

Zalievanie

Tak ako väčšinu sukulentov, aj lithops polievame striedmo. V žiadnom prípade nesmie stáť vo vode.

Lithopsy majú trochu iný životný cyklus ako bežné rastliny, na ktoré sme zvyknutí, tak si ho postupne rozoberieme:

Na jar sa na rastlinke objaví nový pár listov, ktorý vnútri nej rástol cez zimu a staré listy uschnú. V tomto období rastlinku polievame častejšie, avšak vždy až po tom čo pôda úplne preschne. Koncom jari lithops začne prechádzať do stavu spánku.

Keď príde leto, vtedy ho nepolievame takmer vôbec, vždy až vtedy, keď sa scvrkáva a objavia sa na ňom drobné vrásky. Vody použijeme naozaj máličko a zalievame len vrchnú časť pôdy, nechceme aby bola celá pôda premočená.

Keď sa na konci leta štrbinka medzi listami začne mierne otvárať a pripravovať sa na kvitnutie, začneme polievať zase trošku viac – už nepoužijeme len trošku vody, ale prelejeme celú pôdu a potom ju necháme úplne vyschnúť. Medzi každým poliatím by mali prejsť cca.  dva – tri týždne.

V zime zase prestaneme lithops polievať. Nepolejeme ho až dokým staré listy neuschnú úplne a nevytvoria sa nové. V tomto období si nové listy ťahajú vodu zo starých, ktoré musia uschnúť, aby životný cyklus mohol pokračovať.

Presádzanie

Lithops presádzame raz do roka na jar. Použijeme kvalitný substrát pre kaktusy a sukulenty. Potrebujú väčší kvetináč, ako by sa zdalo.

Zaujímavosť

Živých kameňom poznáme viacero. Okrem Lithopsov je najznámejším Pleiospilos nelii, ktorý sa na Lithopsy veľmi podobá, no má trochu iný tvar a iný životný cyklus – kvitne na jar. Starostlivosť je teda rovnaká, no trošku posunutá. Tiež nerastie takmer celý v zemi, na rozdiel od lithopsov. Posledným zásadným rozdielom je to, že dokáže naraz vyprodukovať viac kvetov, zatiaľ čo u lithopsov je pri kvitnutí vždy iba jeden kvet.

Hnojenie

Lithopsy môžeme pohnojiť tekutým hnojivom pre kaktusy a sukulenty pred obdobím kvitnutia. Počas zazimovania nehnojíme.

Množenie

Lithops sa dá množiť zo semiačok alebo môžeme rozdeliť rastlinku, ktorá má viacero „hlavičiek“.

Je rastlina jedovatá?

Lithopsy nie sú jedovaté. V Afrike ich dokonca ľudia jedia, keďže obsahujú veľa vody. Doma to však neskúšajte.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *