Vianočná ruža biela / Poinsettia
Vianočná ruža alebo tiež Vianočná hviezda sa stala symbolom Vianoc, pretože kvitne práve v tomto období. Jej kvety tvarom pripomínajú hviezdy a listene sú biele. Vianočná ruža je tradičným symbolom Vianoc, ktorý nesmie chýbať takmer v žiadnej domácnosti. Vyčarí u vás príjemnú, pohodovú a sviatočnú atmosféru.
Jej latinský názov je Euphorbia pulcherrima v preklade znamená „najkrajšia euphorbia“.
Ľudia často odkvitnuté Vianočné ruže po sviatkoch vyhadzujú. Poinsettia však môže pri troche snahy každé Vianoce vykvitnúť, a preto nie je vôbec potrebné vyhadzovať ju a kupovať každý rok novú. Prispejte s nami k uchovaniu životného prostredia, pretože pri správnej starostlivosti vaša vianočná ruža zostane spokojná po celý rok a v čase Vianoc vás poteší farebnými listami.
Starostlivosť
Umiestnenie: najlepšie je umiestnenie na svetlom mieste s rozptýleným svetlom či v polotieni. Je citlivá na prievan, radiátor a väčšie zmeny teplôt.
Zalievanie: zemina by mala byť stále mierne vlhká. Zalievame ju odstátou vodou, keď vrchná vrstva pôdy preschne. Dávame pozor, aby nikdy nestála vo vode.
Vlhkosť: nevyžaduje vyššiu vzdušnú vlhkosť. Listy by sa nemali rosiť.
Náročnosť: vhodná pre začiatočníkov aj pre skúsenejších pestovateľov.
Substrát a presádzanie: presádzame ju každý rok do nového kvetináča, ktorý má približne o jeden až dva centimetre väčší priemer, ako ten pôvodný. Vhodný je substrát na izbové rastliny zmiešaný s perlitom či substrátom pre kaktusy a sukulenty.
Hnojenie: od júna do zhruba polovice marca aplikujeme hnojivo na izbové rastliny.
Množenie: odrezkami, ktoré necháme zakoreniť v perlite alebo substráte.
Životný cyklus
Vianočná ruža začne postupne v priebehu januára odkvitať a nad farebnými listeňmi sa začnú objavovať výhonky nových listov. Koncom marca, najneskôr v apríli, ju postupne prevedieme do odpočinkového režimu tým, že postupne znížime zálievku až tak, že bude substrát úplne presychať pred každou zálievkou. Postupne Vianočná ruža začne zhadzovať listy. V polovici apríla by sme ju mali presunúť na chladnejšie miesto – napríklad na chodbu alebo do pivnice. V tomto období nebude potrebovať ani veľa svetla. V polovici mája ju zrežeme tak, aby ostali iba približne 10 cm dlhé stonky.
Pokiaľ máme starú rastlinu, ktorej stonky už drevnatejú, režeme len mladé stonky, nie drevo. Pri reze necháme iba hlavné stonky, bočné odstránime tiež. Po zrezaní ju môžeme presadiť. Po presadení ju môžeme prebrať k rastu poriadnou zálievkou a premiestnením na teplé, svetlé miesto. Koncom júna ju môžeme začať prihnojovať, prípadne ju môžeme letniť v tieni na balkóne, terase či záhrade.
Pokiaľ chceme, aby Vianočná ruža vykvitla, od jesene je to s jej umiestnením trochu zložitejšie. Poinsettia potrebuje 9 hodín čo najsilnejšieho nepriameho svetla a 15 hodín úplnej tmy. Je to preto, že v jej domovine je v tomto období veľmi krátky deň. Môžeme to spraviť tak, že ju budeme umiestňovať do skrine či krabice. S týmto cyklom by sme mali začať začiatkom októbra. Trvanie svetla a tmy nemusí byť úplne presné, mali by sme sa aspoň približovať pomeru 9:15. Počas trvania „umelej noci“ by na ňu nemalo zasvietiť žiadne svetlo, ani umelé. Tiež by sme ju nemali hnojiť a mali by sme ju trochu menej polievať. Približne v druhej polovici novembra by sa jej listy mali začať vyfarbovať a v priebehu decembra vykvitne. V decembri jej doprajeme veľa nepriameho svetla a môžeme ju znova začať hnojiť.
Ďalšie informácie
Botanický názov: | Euphorbia pulcherrima |
Iné názvy: | Prýštec najkrajší, Vianočná ruža, Vianočná hviezda, Poinsettia, Mliečnik nádherný, Euforbia |
Bezpečná pre domácich miláčikov a deti: | Nie, požitie častí rastliny môže spôsobiť tráviace ťažkosti. |
Priemer kvetináča: | Ø 14 cm |
Rastlinu dodávame zasadenú v plastovom kvetináči. Z našej ponuky si k nej môžete vybrať vhodný dekoračný kvetináč.
Recenzie
Nikto zatiaľ nepridal hodnotenie.