Sedum burrito – rozkošný sukulent vhodný aj pre začiatočníkov

Rozchodník morganov, známy ako Sedum Burrito, je naozaj pozoruhodná rastlina. Tento symetrický sukulent rastie podľa Fibonacciho postupnosti. Jeho stonky vytvárajú husté závesy a na konci pripomínajú kvetinku. Sedum burrito sa pestuje ako izbová rastlina, pretože naše zimy vonku nezvláda, no od jari do jesene ho môžeme letniť na balkóne či záhrade. Keďže je to sukulent, je vhodný aj pre začiatočníkov. Svojim zaujímavým tvarom však oživí aj zbierku zanieteného pestovateľa rastlín.

V článku sa dozviete:

  • Prečo sa tento sukulent vola burrito keď vzhľadom nepripomína tradičné mexické jedlo v placke?
  • Ako často treba sedum burrito polievať?
  • Je normálne že sa sedum naťahuje?
  • Môže byť sedum zasadené v klasickej pôde pre izbové rastliny?

Odpovede na všetky tieto otázky nájdete práve v tomto článku rovnako ako aj podrobný návod na starostlivosť. Pozrite sa s nami na túto rastlinku bližšie a možno zistíte, že zrovna ona vám chýba vo vašej rastlinnej zbierke. 

Názov a pôvod

Sedum, po slovensky rozchodník, je rod rastlín z čeľade Crassulacea (tučnolistové). Rozchodníky sú teda príbuzné s crassulami – tučnolistami.

Sedum morganium Burrito  je známe aj ako Sedum Burro´s Tail. Burro je po španielsky oslík. Táto rastlinka vzhľadom pripomína somárov chvost.

Pochádza z Mexika a Hondurasu. Pôvod je záhadný, pretože fotografie z prírody sa nikde neobjavujú, jedine tie kde je sedum umelo vysadené, predovšetkým v botanických záhradách. Nie je známa žiadna oblasť, kde by rástlo v prírode.

A prečo sa sedum v slovenčine volá rozchodník? Jednoznačnú odpoveď sme nenašli, no pravdepodobne je to preto, že rôzne druhy sedum často korenia v škárach v chodníkoch. To svedčí o tom, ako nenáročné sú tieto rastliny.

Vzhľad a rozmery

Sedum burrito je plazivá, prevísavá sukulentná rastlina. Listy majú tvar vajíčok a vďaka tenkej voskovej vrstve sú bledozelené s modrastým nádychom a vyzerajú, akoby na nich bola jemná námraza. Previsy môžu dosiahnuť až jeden meter. Keď je rastlinka mladá, najskôr rastie do výšky a až potom sa spustí smerom nadol. Pri pohľade na konce stoniek vidno viditeľnú geometrickú štruktúru.

Takto vyzerajú jeho príbuzné druhy, napríklad Sedum sieboldii, Sedum lucidum, Sedum makinoi.

Ako pestovať Sedum burrito

Umiestnenie

Najlepšie sa mu darí na presvetlenom mieste. Znesie aj priame slnko. Ak má nedostatok svetla, stonky sa naťahujú a listy rastú ďalej od seba.

Sedum Burrito je ťahavá rastlina, ktorú pestujeme prevísajúc. Môžeme ju umiestniť napríklad do macramé závesov alebo na vyššiu poličku. Výborne sa hodí do kvetináčov s tvárami. Listy sú veľmi jemné a pri údere ľahko opadnú, preto by sme mali zvoliť miesto, kde do nej nebudeme narážať.

Zalievanie

Sedum burrito je sukulent, ktorý vypije veľa vody, preto ho počas teplých dní môžeme polievať aj raz-dvakrát do týždňa, vždy však až vtedy keď pôda úplne preshcne. V zime stačí, keď ho polejeme približne raz za 10-14 dní.

Keďže si vodu drží v listoch, nič sa nestane, ak ho zabudneme poliať. V prírode v čase sucha míňa vodu z listov a tieto listy sa potom zvraštia a opadnú. Toto isté sa deje aj v domácnosti, preto ak zabudneme rastlinku poliať, dá nám to najavo a listy budú mierne zvraštené.

Najlepšie je ho polievať do podmisky aby si vypil koľko vody potrebuje. Ak by sme rastlinu polievali zhora, mohla by sa na nej voda udržiavať a spôsobovať vyhnívanie. Túto rastlinku absolútne nerosíme, lebo by hneď začala odhnívať. 

Presádzanie

Sedum burrito presádzame na jar, raz za jeden až dva roky, alebo keď sa tlačí v kvetináči. Použijeme plytký širší kvetináč. Sadíme do substrátu pre kaktusy a sukulenty. Odporúčame substrát Profík na kaktusy a sukulenty.

Hnojenie

Sedum burrito môžeme hnojiť od jari do jesene tekutým hnojivom na kaktusy a sukulenty podľa návodu na obale. 

Množenie

Najjednoduchšie je množenie stonkovými odrezkami. Po odrezaní necháme ranku pár dní uschnúť a potom odrezok položíme na pôdu pre sukulenty, ktorú pravidelne navlhčujeme. Keď odrezok pustí korienky, zasadíme ho do substrátu na kaktusy a sukulenty. Po zasadení minimálne týždeň nepolievame, aby sa korienky nezničili. Podobným spôsobom si rastlinku vieme namnožiť aj z jedného listu.

Je rastlina jedovatá?

Sedum Burrito nie je jedovaté a preto je vhodné aj k deťom či domácim miláčikom.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *