Zelenec – nenáročná rastlina vhodná aj na tmavšie miesta

zelenec chocholaty bonnie chloropjytum

Zelenec je vďačná vlhkomilná rastlina, ktorá svojimi zelenými listami s bielym pásikovým vzorom vytvorí vo vašej domácnosti zelenú oázu. Zelenec je známy svojimi účinkami dobre čistiť ovzdušie v miestnosti. Patrí tiež medzi menej náročné vlhkomilné rastliny. Je vhodný aj na tienisté miesta, kde by sa iným rastlinám tak dobre nedarilo. Je ideálny aj do kúpeľne s oknom.

Čo sa v článku dozviete:

  • Ako pestovať zelenec, aby sa mu dobre darilo? 
  • Kam ho môžeme umiestniť?
  • Akým spôsobom sa množí zelenec?
  • Kedy a ako ho presádzame?

Odpovede na tieto otázky a mnoho ďalších informácií o zelenci dozviete v našom článku. 

Názov a pôvod

Zelenec, po latinsky Chlorophytum, je rod rastlín patriaci do čeľade Asparagaceae (z tejto čeľade môžete poznať napríklad Asparagus alebo špargľu). Rod zelencov zahŕňa približne 200 druhov a je rozšírený v trópoch a subtrópoch Starého sveta (Európy, Ázie a Afriky).

Vzhľad a rozmery

Pre zelenec sú typické úzke dlhé listy vyrastajúce do tvaru ružice. Môžu mať rôzne veľkosti a sfarbenia. Zväčša sa rozmery listov pohybujú v intervale 20 – 40 cm pre dĺžku listu a 0,5 – 5 cm pre šírku listu.

Niektoré druhy sú pestované ako izbové rastliny. Najznámejší je Zelenec Chocholatý / Chlorophytum comosum s typickými zeleno-bielymi pásikovými listami. Táto rastlina si získala aj prezývku spider plant. Čoraz väčšej popularite sa teší aj Zelenec Fire Flash, ktorý má zelené listy s výrazným oranžovým akcentom v spodnej časti.

Zaujímavosť

Zelenec Chocholatý bol prvotne nazvaný Anthericum comosum.Tiež bol viackrát zaradený inam ako je aktuálne, napríklad medzi Phalangium, Caesia, Hartwegia alebo Hollia.

Ako pestovať zelenec

Umiestnenie

Najlepšie je umiestnenie na mieste s rozptýleným svetlom či v polotieni. Priame slnko by zelencu mohlo spáliť listy. Pre jeho strapatý vzhľad a prevísajúce listy pôsobí dobre v stojanoch, kvetináčoch s tváričkou či zavesený v macramé držiaku na kvetináč.

Vedeli ste, že…?

Zelenec dokáže prežiť aj chladnejšie teploty – až po 2 °C. Neodporúčame ho však vystavovať úmyselne príliš veľkému chladu. Ideálne podmienky na jeho pestovanie sú medzi 18 – 32 °C.

Zalievanie

Medzi zálievkami treba nechať vrchnú vrstvu substrátu mierne preschnúť preschnúť. Polievame ho približne raz až dvakrát do týždňa, v lete môžeme častejšie, v zime naopak zálievku obmedzíme. Dávame pozor, aby nikdy nestál vo vode.

Zelenec obľubuje aj vyššiu vzdušnú vlhkosť, ktorú dosiahneme rosením, zvlhčovačom či miskou s kamienkami zaliatymi vodou. Ak má zelenec konce listov zoschnuté, potrebuje vzdušnú vlhkosť zvýšiť.

Ak naopak listy žltnú, zvykne to značiť preliatie rastliny.

Presádzanie

Zelenec presádzame každý rok na jar do kvetináča, ktorý má o 1 až 2 centimetre väčší priemer, než ten predošlý. Vhodný je vzdušný substrát na izbové rastliny, napríklad s obsahom perlitu (Profík pre izbové rastliny).

Zelenec tiež môžeme pestovať hydroponicky.

Hnojenie

Papraď hnojíme od jari do jesene hnojivom pre izbové rastliny, ktoré dávkujeme podľa návodu na obale.

Množenie

Zelenec má jedinečný spôsob množenia: na koncoch stoniek sa tvoria malé dcérske rastlinky. Každá z nich je malou kópiou dospelej rastliny. Časom sa týmto malým trsom vyvinú korene a vtedy ich môžeme zasadiť a pestovať v samostatnom kvetináči.

Je rastlinka jedovatá?

Nie, zelenec nie je jedovatý a ešte aj podľa výskumu Nasa čistí vzduch od formaldehydu, xylénu, toluénu a iných chemických látok. Je veľmi vhodný do domácnosti s malými deťmi aj domácimi zvieratkami.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *