Araucaria heterophlla – vianočný stromček v kvetináči

Milovníci lesa a ihličnatých stromov, máme pre vás dobrú správu. Vedeli ste, že ihličnatý strom môžete pestovať ako izbovú rastlinu? Nie však akýkoľvek. Araucaria heterophylla je na túto úlohu ako stvorená. Vonku v našich podmienkach neprežije zimu, takže si ju ľudia pestujú vnútri. Až na to, že potrebuje dostatok vzdušnej vlhkosti, je nenáročná.

V článku sa dozviete:

  • Naozaj patrí medzi ihličnaté stromy?
  • Máme sa o ňu starať ako o ihličnatý strom, alebo ako o klasickú izbovú rastlinu?
  • Prežije celoročne vonku?
  • Je vhodná k domácim zvieratkám? 

Odpovede na všetky tieto otázky nájdete práve v tomto článku rovnako ako aj podrobný návod na starostlivosť.

Názov a pôvod

Araucaria heterophylla patrí medzi ihličnaté stromy z čeľade Araucriaceae. Pochádza z Norfolk Islandu v Austrálii, ale vďaka nenáročnosti si ju sadia po celom svete. Vonku sa jej darí najmä v prímorskom prostredí, kde je vysoká vzdušná vlhkosť a znesie aj soľ.

Hovorí sa jej aj trojuholníkový strom alebo star pine, pre jej tvar, do ktorého symetricky vyrastá. V slovenčine sa jej hovorí izbová jedlička a jej oficiálny slovenský názov znie Araukária štíhla.

Vzhľad a rozmery

Araucaria vyzerá jednoducho ako ihličnatý strom trojuholníkového tvaru, rastie veľmi symetricky. Ihlice má jemnučké a pomerne krátke. V prírode, keď je dospelá a veľká, má tvrdé šípovité listy. Preto sa volá heterophylla – rôznolistá.

Môže dorásť do výšky 50 – 65 metrov. Rastie pomaly, hlavne v byte, takže sa nemusíte báť, že sa jej o 2 – 3 roky budete zbavovať. Vo vnútri do takých veľkých rozmerov nedorastie. Obmedzujeme jej rast veľkosťou kvetináča, ktorý, keď už je v požadovanej výške, nezväčšujeme. Nie je to však rastlina, ktorú môžeme udržať malú na poličke, musíme ju po čase premiestniť do veľkého kvetináča na zem.

Vedeli ste, že?

Na Hawaii sa drevo z Araucarií používa na vyrezávanie remeselníkmi a umelcami. Tvoria z neho napríklad misky, šperky, či ozdoby do domácnosti.

Ako pestovať araukáriu

Umiestnenie

Keďže dorastá do veľkých rozmerov, hodí sa do priestanných priestorov obývačiek, hál, do kvetináčov na zem, no mladučkú si môžete pokojne dať na stôl či na poličku kamkoľvek do bytu. Nemá rada priame slnečné svetlo, potrebuje ale dostatok rozptýleného. Vadí jej prievan, klimatizácia, i blízkosť radiátora.

Na Vianoce si ju môžeme ozdobiť namiesto vianočného stromčeka a krásne zútulní domov.

V lete by sme ju mali mať na mieste, kde nie je veľmi teplo, no dostatok svetla, nie však priameho slnka. Vhodná je chodba či pivnica. Ideálne je, ak letnú teplotu zachováme do 20°C. Prežije aj vyššie teploty, ak bude dostatočne rosená, no bude pomalšie rásť.

Ak máme dostatočne tienisté miesto, môžeme ju letniť na záhrade od jari do jesene.  Na balkóne sa neodporúča pre vysoké teploty – v záhrade rastlinky teplo viac pohlcujú. Aj na záhrade jej zvyšujeme vzdušnú vlhkosť. Dovnútra ju dáme, keď nočné teploty začnú klesať pod 10°C.

Vedeli ste, že?

Najviac pestovateľov, ktorí ju dávajú do predaja, je na Floride. Niekedy ju striekajú malou vrstvou žiarivej zelenej farby, aby vyzerala krajšie, čo však nie je vôbec dobré a môže ju zabiť, pretože cez farbu nedokáže dostatočne fotosyntetizovať.

Zalievanie

Araucaria nesmie stáť vo vode. Zalievame ju, keď pôda preschne, približne raz do týždňa. Zbožňuje vzdušnú vlhkosť, treba ju rosiť, bez toho sa jej dariť nebude. V zime polievame menej a pokiaľ ju máme vo vykúrenom priestore, rosíme viac.

Presádzanie

Araucariu presádzame podľa potreby, keď sa už tlačí v kvetináči, alebo potrebuje vymeniť zem. Môžeme použiť substrát pre izbové rastliny, do ktorého primiešame rašelinu, tak, aby tvorila aspoň tretinu. Môžeme tiež použiť substrát pre ihličnaté dreviny / konifery. Kvetináč musí byť vždy o 1 – 3 cm väčší od pôvodného a na spodku musí mať drenážne otvory.

Zaujímavosť

Ako iné ihličnany, aj Araucaria v prírode tvorí šišky. Trvá im až 18 mesiacov, kým dospejú a vypustia semená.

Hnojenie

Počas vegetačného obdobia, teda od jari do jesene pravidelne aplikujeme hnojivo pre zelené izbové rastliny, aby rastlinka mala dostatok živín. Môže byť tekuté alebo v tyčinkovej forme. To, ako často ho budeme aplikovať, závisí od jeho koncentrácie. Je dôležité, aby ste dodržali návod na obale.

Množenie

Araucariu hnojíme od jari do jesene hnojivom pre ihličnaté stromy. Riadime sa návodom na obale. Na jar a na jeseň môžeme použiť hnojivo horká soľ v o polovicu slabšej koncentrácii, ako je v návode. Toto hnojivo nemôžeme použiť viac ako 3x do roka a nikdy ho nepoužívame v lete ani v zime.

Je rastlina jedovatá?

Áno, je mierne jedovatá. Spôsobuje tráviace ťažkosti a podráždenie kože a slizníc. Je teda vhodné umiestniť ju mimo dosahu domácich miláčikov.

Práve dostupné araucarie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *