Ako si zaujímavo skrášliť domácnosť rastlinami?

scindapsus a kreslo Plantizia.sk
scindapsus a kreslo Plantizia.sk

Domov je osobný priestor, v ktorom by sme mali radi tráviť náš voľný čas. Na oživenie priestoru je dekorovanie rastlinami veľmi jednoduchý a azda aj najlepší spôsob. Rastliny sú nielen krásnou dekoráciou, ale aj zdraviu prospešným doplnkom nášho domova.

Izbové rastliny odstraňujú toxíny a zlepšujú kvalitu vzduchu v našom dome. Sú energizujúce pre myseľ tým, že znižujú úroveň stresu. Ako sa hovorí: „Rastliny robia ľudí šťastnými“, tak prečo im nedať šancu pri dekorovaní?

V tomto blogu Vám priblížime kreatívne nápady, ako jednoducho skrášliť domácnosť rastlinami a s ich pomocou dotvoriť interiér domova.

Ak s rastlinami ešte nemáte veľa skúseností, odporúčame rastliny, ktoré vyžadujú minimálnu údržbu. Môžete siahnuť po kategórii rastlín nenáročných na starostlivosť, kde nájdete výber mnohých jednoduchých izbových rastlín.

Zdobenie príbytku samostatnými rastlinami

rastlinny kut 2 Plantizia.sk
rastlinny kut 2 Plantizia.sk

Na účely tohto typu dekorovania sú samotné rastliny „centrom pozornosti“, ktoré sa stávajú jednou z hlavných dominánt priestoru, v ktorom sú umiestnené. Môže ísť o rastliny, ktoré sú dostatočne veľké na to, aby samy osebe upútali pozornosť. Vhodné sú napríklad Monstera deliciosa alebo vyšší Fikus lyrata. Ak chceme použiť menšiu rastlinu ako samostatný solitér, pomôcť nám môže dizajnový stojan na rastlinu. Takto vyvýšená rastlina sa hodí napríklad do rohov miestností.

Pokiaľ už máte rastlín veľké množstvo, môžete vytvárať malé oázy zelene, presunutím ich do jednej časti miestnosti. Rastlinám sa takéto spolužitie na jednom mieste páči, pretože si okolo seba vytvárajú vyššiu vzdušnú vlhkosť, ktorá sa kumuluje a vďaka nej rastlinky lepšie prosperujú. Vy oceníte množstvo zelene, ktorú si môžete vychutnať pri relaxácii a rastlinky budete mať aj viac pod kontrolou, než keby boli roztrúsené po priestore. Podobných zelených oáz si môžete vytvoriť doma viacero. Vždy sa snažte kombinovať rastliny s podobnými nárokmi na starostlivosť. Kaktusy a sukulenty môžu zaplniť slnečný priestor pri okne a napríklad paprade, calathea či maranty budú spolunažívať na tienistejšom mieste vášho domova.

Rastlinné dekorovanie políc „shelfies“

platshelfie Plantizia.sk
platshelfie Plantizia.sk

Instagram: houseplant.oasis

Čo je to rastlinná polička alebo #plantshelfie? Je to pojem zo sociálnych médií, ktorým blogeri označujú fotografie svojich políc, ktoré odzrkadľujú ich osobnosť. Rastlinný nadšenci takto spájajú svoje obľúbené rastliny, doplnky, knihy či fotografie a vytvárajú jedinečný, útulný pocit domova. Po náročnom dni padne veľmi vhod spomaliť a upriamiť pozornosť na zbierku svojich obľúbených rastlín, predmotov či fotografií.

Zdobenie políc a knižníc rastlinami, štýlovými kvetináčmi, obrázkami či doplnkami, vytvára príjemnejšie prostredie, než rušná polica plná síce potrebných, no chaoticky usporiadaných vecí. Plant shelfies nemajú nahradiť úložný priestor, ale skôr využiť prázdnu stenu ako priestor pre doladenie interiéru a vytvorenia pocitu domova. K policiam môžete zavesiť aj obrazy a interiér tak ešte viac zveľadiť. K plant shelfies sú obľúbené rôzne abstraktné či rastlinné motívy v jednoduchom ráme.

Keď sa míňa priestor, prichádza makramé

macrame Plantizia.sk
macrame Plantizia.sk

Rastliny umiestnené v závesných systémoch môžu byť naozaj zaujímavým doplnkom vášho interiéru. Nevyužitý priestor napríklad popri oknách môže slúžiť ako perfektné miesto s dostatkom svetla pre vaše rastliny.

Makramé závesné systémy sú obzvlášť praktické, keď už máme toľko rastliniek, že sa nevojdú na žiadnu parapetu alebo policu. Už samotné makramé je umeleckým dielom, obvykle ručne pleteným a v kombinácii s rastlinou dokážu vášmu interiéru učarovať. Najviac v makramé vyniknú ťahavé rastliny, ktoré vďaka zaveseniu majú priestor rozrastať sa a ukázať svoju krásu.

Makramé môžete doplniť závesnými aeráriami či vitrážovými teráriami v terárií rôznych tvaroch do ktorých sú vhodné tillandsie.

Štýlové opory na rastliny

opora na rastliny štvorec
opora na rastliny štvorec

Každá rastlina si zaslúži vyniknúť a s tým jej pomôžu práve opory na rastliny, ktoré sú dizajnové a praktické zároveň. Ťahavé rastliny sa okolo opory krásne časom obmotajú a vyššie rastliny podoprú. Na výber máme medené, zlaté a strieborné opory v rôznych dizajnoch, takže sa budú hodiť do každého interiéru.

Zaujímavé kvetináče

rastliny v terakotovych kvetinacoch Plantizia.sk
rastliny v terakotovych kvetinacoch Plantizia.sk

Jedinečné kvetináče vytvárajú úžasné spestrenie vášho domova. Existujú najrôznejšie kvetináče všetkých tvarov a farieb, ktoré zachytia váš osobný štýl. Či už máte chuť na svojrázne kvetináče alebo roztomilé kvetináče so zvieratkami, u nás si nájde každý to svoje. Dbáme na širokú ponuku črepníkov, pretože práve s ním môžu rastliny zažiariť a stať sa tým pravým interiérovým doplnkom.

Pokiaľ zastávate skôr minimalistický štýl, môžete voliť kvetináče v podobných odtieňoch, ktoré budú vo vzájomnej harmónií. Ak sa nebojíte experimentovať, zvoľte kvetináče s rôznymi motívmi, farbami a tvarmi a s výsledkom budete určite spokojní.

Rastliny v skle

Jednoduché línie skla v kombinácii s rastlinami vás ľahko očaria. Odhaľte krásy rastlinných terárií, riasogúľ v akváriu a aranžmánoch s tillandsiami.

Rastlinné terária

workshop vyroby rastlinneho teraria diy rastlinne terarium florarium
workshop vyroby rastlinneho teraria diy rastlinne terarium florarium

Rastlinné terária sú jednou z najobľúbenejších rastlinných dekorácii. Ľudia milujú teráriá, pretože spájajú živú zložku rastlín s dekoračnými aspektmi skleneného terária, vrstvením materiálov a ozdobnými kameňmi. Terárium si môžete s našou pomocou zasadiť aj sami, no pokojne si zvoľte aj už nami zhotovené terárium.

Tieto rastlinné svety bývajú vyplnené zaujímavými rastlinkami ako fitónie či papraď a centrom pozornosti môže byť zaujímavý bonsaj, ktorý jedinečnosť terária ešte viac vyzdvihne.

Rastlinné terárium umiestňujeme na rozptýlené svetlo a slúži aj ako samostatný dizajnový prvok, no môže byť oživené inými dekoračnými predmetmi, ako napríklad sviečky, drevené podstavce a tácky.

Riasogule

riasogule set stredny set riasogul vyhodne riasogule v akvariu plantizia
riasogule set stredny set riasogul vyhodne riasogule v akvariu plantizia

Riasoguľa je azda najroztomilejšia rastlina na Zemi. Je to okrúhla, prekrásne zelena gulička, ktorá je pripravená naplniť naše domovy neobyčajnosťou. Marimo, bežnejšie známe ako riasogule, sú zábavným doplnkom našej domácej záhrady a sú obzvlášť obľúbené u deti.

Tieto vodné rastliny sú jedny z najmenej náročných rastlín na svete. Ich krása najviac vynikne v akváriách s kamienkami a rôznymi dekoráciami. Riasogule skvele vyniknú naaranžované v jedinečných akváriách na dreve alebo v nádobe s korkom. Túto krásne zelenú guličku si určite zamiluje každý, kto hľadá niečo minimalistické a zároveň aj odlišné od klasických rastlín. Dekorácia s riasoguľami dáva veľký priestor kreativite tým, že je na vás ako si ju naaranžujete. Umiestnenie je vhodné mimo priameho slnka. Riasogule sú vhodné aj na tmavšie miesta.

Aranžmány s tillandsiami

aranzman s tillandsiami vo vaze na podstavci

Posledným tipom na netradičný aranžmán sú tillandsie v skle. Tillandsie alebo aj vzdušné rastliny žijú zo vzdušnej vlhkosti a nepotrebujú zeminu. Pravidelne ich treba rosiť vodou a raz do týždňa im môžete dopriať hodinový kúpeľ. Majú radi mäkkú vodu a rozptýlené svetlo. Existuje veľké množstvo druhov a tie najobľúbenejšie tillandsie nájdete u nás v ponuke. Čo poviete na pestrofarebnú kombináciu vzdušných rastliniek? Kreativite sa medze nekladú.

3 thoughts on “Ako si zaujímavo skrášliť domácnosť rastlinami?

  1. Anonym says:

    Super, konkrétny článok. Keď ho človek číta, vie, čo sa deje, a ako môžete vidieť na podobných blogoch, nie je to skôr pravidlom. Myslím, že sem budem chodiť častejšie a mám pocit, že nebudem sklamaná 🙂

  2. Júlia says:

    Ahoj,
    Aj ja sa sem chodím často dozvedieť, keď potrebujem spoznať názov kveti ky,rastlinky,bylinky…
    Veľmi užitočná aplikácia 😊

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *