Colocasie sú majestátne rastliny, ktorých listy majú častokrát zaujímavú štruktúru a farbu, napríklad sú sfarbené do čierna alebo popretkávané výrazne vyfarbenou žilnatinou. Tieto rastliny dorastajú do veľkých rozmerov. Existuje množstvo kultivarov colocasií, ktoré vznikli krížením tých najkrajších druhov. Tie najzvláštnejšie z nich patria medzi raritné druhy, ktoré sa dajú len ťažko zohnať. Pravidelne pre vás na náš e-shop prinášame tie najzaujímavejšie zberateľské kúsky, vždy len v obmedzenom množstve.
Čo sa v článku dozviete:
- Do akých rozmerov sa colocasie dorastajú?
- Aké miesto je ideálne na ich pestovanie?
- Ako často ich treba polievať?
- Dajú sa colocasie doma množiť?
Odpovede na všetky tieto otázky nájdete v našom článku spoločne s ďalšími pestovateľskými tipmi. Veríme, že sa vám tieto jedinečné rastlinky zapáčia.
Názov a pôvod
Colocasie, po slovensky zvané aj kolokázie, sú rodom kvitnúcich rastlín z čeľade Araceae (áronovité). Pochádzajú z tropických a subtropických oblastí tiahnucich v juhovýchodnej Ázii a častiach indického subkontinentu. Niektoré druhy sú často pestované a udomácnené v iných tropických a subtropických oblastiach, ale u nás patria medzi raritné rastliny, ktoré nie sú bežne pestované.
Spoločne s Alocasiami a Caladiami zdieľajú prezývku slonie ucho, ktorú získali vďaka svojím veľkým listom podobného tvaru.
Ich oficiálne druhové meno je odvodené od starogréckeho slova kolokasion.
Zaujímavosť
Colocasia sa nazýva aj jeden druh nočných motýľov s veľkými hnedými krídlami.
Vzhľad a rozmery
Colocasie sa medzi pestovateľmi izbových rastlín stali populárnymi izbovými rastlinami vďaka svojmu nevšednému vzhľadu.
Sú známe svojimi veľkými listami, ktoré sa dorastajú do rozmerov 20 – 150 centimetrov.
Okrem pôvodných druhov existuje množstvo hybridných druhov, ktoré vznikli krížením, aby sa získali zaujímavé kombinácie tvaru listov, kresieb na listoch a stoniek.
Sfarbenie listov môže byť od klasickej zelenej, cez rôzne odtiene tmavých farieb až po rastliny s akcentami červenej či ružovej farby. Medzi zberateľmi sú tiež známe panašované verzie týchto rastlín, ktoré sú mimoriadne vzácne.
Ako pestovať Colocasie
Umiestnenie
Colocasiu umiestnime na miesto, na ktorom bude mať rastlina dostatok rozptýleného svetla, no nie priame ostré slnečné lúče. Tie by mohli jej listy spáliť. Vyhneme sa umiestneniu v blízkosti radiátorov a tiež v prievane.
Zalievanie
Colocasia musí mať pôdu stále mierne vlhkú, preto ju polievame 1 – 2 x do týždňa v závislosti od teploty prostredia a teda rýchlosti presychania pôdy. Nikdy však rastlinu nenechávame dlho stáť vo vode a ani pri zalievaní nepoužijeme také množstvo vody, aby bola rastlina príliš mokrá. Mohlo by to viesť k odnívaniu hľúz.
Colocasia vyžaduje časté rosenie mäkkou vodou alebo iné spôsoby zvlhčovania vzduchu v jej okolí. V príliš suchom vzduchu chradne, konce jej listov schnú. Okrem toho je v suchom prostredí oveľa viac náchylná na škodce roztočce, ktorým sa darí, pokiaľ nemajú rastlinky dostatok vlahy a vzdušnej vlhkosti.
Presádzanie
Colocasia rastie celkom rýchlo, preto by sme mladé rastlinky mali presádzať každú jar. Neskôr, keď sa spomalí jej rast, stačí rastline zväčšovať kvetináč raz za 2 – 3 roky.
Nový črepník zvolíme približne o 1 – 2 centimetre širší ako bol pôvodný. Použijeme substrát pre izbové rastliny, ktorý môžeme zmiešať s perlitom. Odporúčame napríklad supresívny substrát Profík na izbové rastliny. Colocasie podobne ako ich príbuzné alocasie môžeme vhodné pestovať aj v hydropónii. Môžeme použiť keramzit, zeolit, perlit alebo minerálny substrát Profík.
Hnojenie
Colocasiu hnojíme od jari do jesene tekutým alebo tyčinkovým hnojivom pre izbové rastliny podľa návodu na danom hnojive. Dávame pozor, aby sme hnojiva neaplikovali príliš veľa, mohlo by to viesť k hnedým fľakom na listoch.
Množenie
Colocasia je hľuzovitá rastlinka – vytvára v zemi stále nové hľuzy, ktoré môžeme na jar alebo začiatkom leta pri presádzaní oddeliť od materskej rastliny a zasadiť do samostatného kvetináča. Pokiaľ hľuzy neodpadnú samé po rozdelení koreňového balu alebo nejdú oddeliť ľahučko, nie sú ešte pripravené.
Čerstvo zasadené hľuzy polievame vždy vtedy, keď substrát preschne. Môže trvať dlho, kým si hľuzy vytvoria korienky, niekedy aj 4 mesiace, preto sa nevzdávame a pokračujeme v polievaní. Po čase sa začnú objavovať korienky a stonka.
V prípade, že sme hľuzy neoddelili, malé colocasie budú čerpať živiny od materskej rastliny a neskôr môžeme celé tieto rastlinky rozdeliť, alebo nechať rásť spolu až po ďalšie presádzanie.
Je rastlinka jedovatá?
Áno, rastlinka je jedovatá, kvôli obsahu šťavelanu vápenatého v tkanivách, ktorý spôsobuje podráždenie ústnej sliznice a môže tiež podráždiť pokožku alebo oči. Po skonzumovaní spôsobuje tráviace ťažkosti, opuch a bolesť slizníc a ťažkosti s dýchaním.