Caladium – ako sa starať o túto rastlinu s farebnými pútavými listami

caladium pink queen

Caladium je výrazná rastlinka, ktorá púta pozornosť svojimi veľkými farebnými listami. V poslednej dobe si získala srdcia mnohých milovníkov rastlín. Vďaka výraznej žilnatine či netradičnému sfarbeniu listov oživí každý priestor a tiež vnesie trochu farby do každej zelenej rastlinnej zbierky.

Caladií existuje viac ako 1000 druhov, avšak v našich končinách sú tieto krásne rastlinky skôr raritou. Aj napriek tomu, že sa ťažko zháňajú, môžete ich objaviť na našom e-shope či v obchode, vždy však v obmedzenom množstve. Každý ich list je ako jedinečné umelecké dielo a teda je najlepšie si vybrať to pravé caladium osobne.

V článku sa dozviete:

  • Odkiaľ pochádzajú kaládiá?
  • Ako sa treba správne starať o caladium?
  • Môže byť caladium umiestnené na slnku?
  • Ako sa množí?
  • Je caladium jedovaté?

Odpovede na všetky tieto otázky nájdete práve v tomto článku, rovnako ako aj podrobný návod na starostlivosť.

Názov a pôvod

Caladium, po slovensky zvané aj Kaládium, pochádza z tropických častí Južnej Ameriky.  Caladiá patria do čelade  Araceae (Áronovité). Caladiá sú príbuzné s rodmi Alocasia a Colocasia a pre všetky tieto rastlinky sa využíva aj anglický názov Elephant Ear. V prírode rastú najmä na brehoch riek. Do Európy sa táto rastlina dostala až ku koncu 18. storočia a stále patrí medzi druhy, ktoré sa pestujú málo.

Vzhľad a rozmery

Caladií existuje viac ako 1000 rôznych kultivarov. Listy majú bežne srdcový tvar a dorastajú sa veľkých rozmerov. Najčastejšie sa ako izbové rastliny pestujú caladiá druhu anglicky označovaného ako fancy-leaved alebo Caladium bicolor. Majú veľké ploché listy s výrazne farebnou žilnatinou a tiež farebnou kresbou. Najčastejšie farby sú biela, zelené, ružové, červené v rôznych intenzitách a kombináciách.

Medzi obľúbené druhy patria napríklad Caladium White Christmas, Caladium White Queen, Caladium Pink Beauty, Caladium Miss Muffet alebo Caladium Red Flash.

Druhý najčastejšie pestovaný druh caladií sú takzvané lance-leaved , ktoré majú podlhovasté listy so zvlneným okrajom. Rastlinky tohto typu sú napríklad Caladium White Wing alebo Caladium Red Ruffles.

Caladiá sa dorastajú do výšky 40 – 90 centimetrov. Ich listy majú dĺžku a šírku v rozmedzí 15 – 45 centimetrov.

Ako pestovať caladium

Caladiá sú vlhkomilné rastliny a teda potrebujú pravidelnú výdatnú zálievku. Aby sa listy vyfarbili do plnej krásy, je vhodné rastlinu umiestniť na svetlé miesto.

Umiestnenie

Najlepšie je caladium umiestniť na miesto, kde bude mať čo najviac svetla, avšak nie priame silné slnko. Svetlé stanovište zaručí to, že sa listy sýto vyfarbia.

V prípade, že má caladium svetla málo, stonky budú dlhé, listy malé a menej výrazne vyfarbené.

Vedeli ste, že…?

Caladium sa v Amerike pestuje ako exteriérová rastlina. Vďaka vhodným podmienkam husté porasty caladií krásne zdobia mnohé predzáhradky.

Zalievanie

Pôda caladia by mala byť stále mierne vlhká, nikdy by nemala medzi dvoma zálievkami úplne preschnúť. Na polievanie používame odstátu vodu izbovej teploty.

Presádzanie

Vhodná pôda pre caladium je vzdušná a ľahká. To zaručíme napríklad primiešaním perlitu, kokosovej kôry či keramzitu. Caladium rastie celkom rýchlo, preto by sme mladé rastlinky mali presádzať každú jar a neskôr, keď spomalí svoj rast, stačí presádzať raz za 2 – 3 roky. Nový črepník zvolíme približne o 1 – 2 centimetre širší ako bol pôvodný.

Zimovanie

Keď na jeseň klesne teplota, listy caladia  prirodzene začnú schnúť. Potom ich môžete ostrihať. Hľuzy je dobré vybrať zo zeminy a počas zimy ich nechať prezimovať na suchom a teplom mieste. Na konci zimy sa môžu opäť zasadiť do pôdy a postupne začať polievať. Na jar vyrastú nové krásne veľké listy.

Ďalším spôsobom je prezimovať hľuzy v zemine alebo zabezpečiť caladiu aj počas zimy vhodné podmienky na rast a nechať ho rásť bez zimného oddychu.

Množenie

Caladium sa dobre množí rozsádzaním hľúz do viacerých kvetináčov. Dá sa rozmnožiť aj listovým odrezkom, ale tento spôsob je ťažší. Pri odrezku je nutné aby mal na sebe aj kúsok hľuzy, vtedy má väčšiu pravdepodobnosť zakoreniť. Z miesta na konci stonky vyrastú nové korene a aj nová hľuza. Dôležité je aby táto časť bola vždy ponorená vo vode a keď sa časť vody odparí, treba ju doliať.

Je caladium jedovaté?

Áno, caladium je toxické pre domáce zvieratá. Mali by sme ho umiestňovať mimo ich dosahu, aby nekonzumovali listy ani podzemné časti.

Aktuálne dostupné caladiá

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *