Fittonie – drobné farebné rastlinky, ktoré rozžiaria vašu domácnosť

Fittonie určite poznáte z našich rastlinných terárií. Pre podmienky, aké potrebujú, sú snáď najvhodnejšími adeptami a je jednoduché k nim nájsť rastlinky, s ktorými môžu zdieľať tento spoločný priestor. Pre svoju pestrosť a množstvo farebných variácií vedia byť naozajstným skvostom. Prečítajte si náš článok a dozviete sa ako ich pestovať aj v kvetináči, tak aby sa im darilo.

V článku sa dozviete:

  • Prečo sú fitónie farebné?
  • Aké poznáme druhy?
  • Do akej veľkosti dorastajú?
  • Ako sa o fitónie starať?
  • A ako sa o ne starať, pokiaľ sú v teráriu? 

Prečítajte si náš článok, kde sa dozviete všetko potrebné pre pestovanie tejto milej rastlinky.

Názov a pôvod

Fittonie sú menšie podrastové rastliny. Patria do čeľade Justicieae. Sú dva druhy fitónií: Fittonia albivensis a Fittonia gigantea.

Pochádzajú z tropických dažďových lesov Južnej Ameriky, najmä Peru.

V angličtine sa jej hovorí mosaic plant alebo nerve plant, pretože jej žilnatina je inak sfarbená ako zvyšok rastliny a preto vyzerá, ako by jej boli vidieť nervy. 

Vedeli ste, že?

Fitónie patria medzi rastliny, ktoré čistia vzduch, napríklad od benzénu či oxidu dusičitého. 

Vzhľad a rozmery

Fitónia albivensis sa pestuje v domácnostiach. Existuje nespočetne veľa kultivarov, ktoré sa odlišujú farbou, veľkosťou a tvarom listov. Tieto rastliny sú známe tým, že ich žilnatina má inú farbu ako zvyšok listu, takže listy sú fľakaté.

Rastú ako kríčky a väčšinou sú veľké 10-15 cm, no niektoré kultivary rastú vyššie, prípadne, ak majú nedostatok svetla, môžu sa ťahať do výšky za svetlom. 

Ako pestovať fittonie

Umiestnenie

Fitónie sú rastlinky, ktoré v prírode tvoria podrasty vyšším rastlinám a preto majú rady rozptýlené svetlo až polotieň. Ak majú príliš vytiahnutý rast (sú vysoké, rastú do strany za svetlom a listy majú ďaleko od seba), treba ich premiestniť na svetlejšie miesto. Mali by sme sa vyhýbať umiestneniu na priamom slnečnom svetle, hlavne v lete, keď na ne svieti intenzívne slnko cez sklo. Jemné ranné slniečko zvládnu. V prírode sú skôr v tieni vyšších rastlín a preto ich na takéto miesto umiestnime aj doma.

Potrebujú k životu dostatok vzdušnej vlhkosti, takže sú vynikajúcimi rastlinami do kúpeľne (pokiaľ je tam okno a dostatok svetla) či do terárií – rastlinných, či živočíšnych – keďže nie sú jedovaté a znesú byť zasadené v čistej rašeline, môžeme ich umiestniť aj do terárií k žabkám, hadom, jaštericiam či pavúkom. 

Zalievanie

Fitónie sú vlhkomilné rastliny, keďže pochádzajú z dažďových lesov. Pôdu by mali mať stále mierne vlhkú, ale nie premočenú, takže polievame aspoň 2 – 3x do týždňa. Vždy používame mäkkú vodu.

Zabezpečíme im tiež vyššiu vzdušnú vlhkosť, či už pravidelným rosením, nádobou s vodou, z ktorej sa voda vyparuje v blízkosti rastliny alebo umiestnením do blízkosti zvlhčovača.

Fitónie sa niekedy odporúčajú ako vodné rastliny do akvárií, do tohto prostredia však nie sú vhodné a vo vode po pár týždňoch až mesiacoch zahynú.

Často sa stáva, že fitónia, pokiaľ ju zabudneme poliať, zvädne. Mali by sme jej,  ale dať ešte šancu a na noc ju namočiť do vody. Je veľmi pravdepodobné, že sa vzchopí. Pokiaľ to nepomôže, môžeme ešte ostrihať spodné listy a nechať ju ešte jednu noc namočenú vo vode. 

Pestovanie fitónií v teráriu

Fitónie používame do našich rastlinných terárií. Môžete ich nájsť spolu s bonsaimi, ficusom pumila, brečtanom, v ojedinelých prípadoch aj napríklad s mini papraďou nefrolepkou. Takéto terárium by sme mali umiestniť na nepriame slnečné svetlo. Polievame podľa potreby približne raz do týždňa malým množstvom vody priamo ku koreňu každej rastlinky. Môžeme použiť striekačku, lebo je dôležité, aby sa nám neulialo príliš veľa vody – hladina, ktorá sa drží na spodku, nesmie presiahnuť drenážnu vrstvu. 

Presádzanie

Fitónie presádzame každý rok na jar. Môžeme použiť substrát pre izbové rastliny, do ktorého môžeme primiešať rašelinu, tak, aby tvorila cca. tretinu, alebo ak máme fitóniu v teráriu, prežije aj v čistej rašeline.

Kvetináč by mal byť vždy o 1 – 2 cm väčší od pôvodného a na spodku musí mať drenážne otvory, aby prebytočná voda mohla odtekať. Po presadení nezabudneme rastlinku hneď poliať a 6 týždňov nehnojíme. 

Hnojenie

Fitónie hnojíme od jari do jesene hnojivom pre izbové rastliny. Riadime sa návodom na obale vybraného hnojiva.

Zaujímavosť

Názov Fitónia si ľudia často mýlia s názvom Fotínia, čo je červený okrasný krík.

Množenie

Rozmnožovanie tejto rastlinky je jednoduché. Vrcholové stonkové odrezky rýchlo zakorenia vo vode, perlite či substráte, obzvlášť, pokiaľ použijeme práškový stimulátor zakorenenia. Korene by sa mali objaviť najneskôr o mesiac.

Tiež môžeme rastlinku pri jarnom presádzaní rozdeliť, pokiaľ nám v kvetináči vyrástli nové rastlinky.

Je rastlinka jedovatá?

Dobrá správa, fittonia nie je jedovatá. Je teda vhodný aj k malým deťom aj domácim zvieratám. Keďže je to malá, vlhkomilná rastlina, je vhodná do terárií a vivárií k rôznym zvieratkám. 

Aktuálne dostupné fittonie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *