Mucholapka / Dionaea muscipula

Mucholapka po latinsky Dionea muscipula je azda najznámejšou mäsožravou rastlinou. Vyznačuje sa zatvárajúcimi sa pascami, ktorými chytá muchy. Táto mäsožravka zaujme nielen nezvyčajným spôsobom získavania živín, ale aj svojim vzhľadom. Pekne sa bude vynímať napríklad na parapetnej doske.

  • vhodná na rozptýlené svetlo
  • obľúbená u detí
  • bezpečná pre deti a domáce zvieratá
  • priemer kvetináča 8,5 cm

8,90 

Na sklade

Mucholapka / Dionaea muscipula

8,90 

Zakúpením získate 45 vernostných lístkov!

Mucholapka Dionaea muscipula / Mäsožravka

Mucholapka Dionaea muscipula je najzámejšou spomedzi mäsožraviek. Na koncoch listov má pasce alebo papuľky, ktorými loví hmyz. Vnútri sú chĺpky, väčšinou tri, ktoré reagujú na podráždenie a vyšlú signál na zatvorenie papuľky. Podráždenie musí v priebehu niekoľkých sekúnd prebehnúť aspoň na dvoch chĺpkoch, aby sa pasca zavrela. Vďaka tomu, že sa mucha musí dotknúť viacerých miest sa pasca nezatvára zbytočne ak náhodou do nej napríklad len padne kvapka vody. Na okrajoch pasce sú zúbky, ktoré slúžia ako klietka, keď sa zavrie s ulovenou korisťou.

Snáď každé dieťa má v živote obdobie, keď túži po mäsožravej rastlinke. Samozrejme znie oveľa zaujímavejšie, že rastlinka loví hmyz, než to, že živiny čerpá z pôdy. Obľúbená je však aj u dospelých pestovateľov.

Starostlivosť

Umiestnenie: najlepšie je umiestnenie na rozptýlenom svetle. Priame ostré slnečné lúče neznáša dobre. Dávame pozor, aby v zime nebola umiestnená v prievane alebo v blízkosti radiátora.

Zalievanie: zalievame ju odspodu pravidelne mäkkou vodou. Jej pôda by mala byť stále vlhká.

Vlhkosť: vyžaduje vyššiu vzdušnú vlhkosť. V prípade veľmi suchého vzduchu v miestnosti je dobré umiestniť ju do blízkosti zvlhčovača vzduchu alebo nad misku so zaliatymi kamienkami, z ktorých sa bude odparovať voda.

Náročnosť: stredná, vhodná pre pozorných začiatočníkov aj pre skúsenejších pestovateľov.

Substrát a presádzanie: presádzame na jar raz za 1-3 roky do čistej rašeliny (kyslej pôdy), ktorú zmiešame s kremičitým pieskom v pomere 2:1. Môžeme primiešať aj trochu perlitu.

Hnojenie: hnojivo aplikovať nemusíme.

Množenie: množíme ju listovými odrezkami. Použijeme stimulátor rastu a priamo odrezok zasadíme do lignocelu alebo substrátu. Tiež masožravku môžeme množiť delením pri presádzaní, pokiaľ vytvorí odnož. 

Ďalšie informácie

Botanický názov: Dionaea muscipula
Iné názvy: Mucholapka, Mucholapka obyčajná, Mucholapka podivná, Mäsožravka, Mäsožravá rastlina
Bezpečná pre domácich miláčikov a deti: Áno.
Priemer kvetináča: Ø 8,5 cm

Rastlinu dodávame zasadenú v plastovom kvetináči. Z našej ponuky si k nej môžete vybrať vhodný dekoračný kvetináč.

Priemer kvetináča

8,5 cm

Umiestnenie

Vlastnosti

Spôsoby doručenia

Osobný odber, Doručenie v rámci Bratislavy

1 recenzia k Mucholapka / Dionaea muscipula

  1. Mária

    Synček sa z rastlinky veľmi potešil! Ďakujeme moc za rýchle doručenie:))

Pridať recenziu