Rhaphidophora tetrasperma variegata: Vzácna panašovaná „Monstera Minima“

Rhaphidophora tetrasperma variegata (Monstera Minima)

Rhaphidophora tetrasperma variegata, známa aj pod prezývkou „Panašovaná Monstera Minima“, je vzácna raritná izbová rastlina, ktorá sa v poslednej dobe teší veľkej obľube medzi nadšencami rastlín. Ak ste fanúšikom netradičných rastlín s variáciami, táto kráska si vás získa!

V článku sa dozviete:

  • Čím je Rhaphidophora tetrasperma variegata výnimočná a prečo ju nazývajú?
  • Ako sa správne starať o panašovanú Rhaphidophoru, aby si zachovala svoje bielo-zelené listy?
  • Prečo vznikajú na listoch charakteristické biele fľaky?
  • Aké podmienky vyžaduje pre optimálny rast?
  • Kde si môžete zaobstarať túto unikátnu rastlinu a aké faktory ovplyvňujú jej cenu?

Názov a pôvod

Táto tropická rastlina pochádza z oblastí juhovýchodnej Ázie a patrí do čeľade áronovitých (Araceae). Hoci je často zamieňaná s monsterou, ide o samostatný druh. Výnimočná je svojimi elegantnými menšími listami s nepravidelnou bielo-zelenou panašovanou kresbou.

Rhaphidophora tetrasperma pochádza z Thajska a Malajzie. Iné rhaphidophory sa vyskytujú aj v Afrike, iných častiach Ázie a v Austrálii. 

Vzhľad a rozmery

Rhaphidophora je popínavá liana, ktorá v prírode rastie ako čiastočný epifyt. Postupne sa šplhá po stromoch, pričom si vytvára vzdušné korene. Mladé listy sú typicky celé, bez zárezov. Pri správnej starostlivosti sa však časom zväčšujú a postupne sa na nich objavujú charakteristické zárezy.

Prečo má biele fľaky na listoch?

Biele fľaky na listoch, odborne zvané aj panašovanie alebo variegácia je výsledkom genetickej mutácie a je unikátne na každom liste, čo z nej robí skutočný umelecký kúsok.

Rhaphidophora tetrasperma variegata (Monstera Minima)

Ako sa starať o panašovanú Monsteru Minimu

Umiestnenie

Táto panašovaná rastlina obľubuje jasné nepriame svetlo. Priame slnko, najmä ostré letné lúče, môžu poškodiť jej citlivé biele časti, zatiaľ čo nedostatok svetla môže spomaliť rast a znížiť intenzitu panašovania.

Pri nedostatočnom množstve svetla môžu biele časti hnednúť. Pokiaľ by sme ju chceli pestovať aj keď nemáme dobré svetelné podmienky, odporúčame umiestniť ju pod rastové svetlo.

V zime by sme sa mali vyhnúť blízkosti radiátora či okna, ktorým vetráte, v lete sa zas vyhýbame klimatizácii – návaly chladu alebo tepla by jej mohli spôsobiť fľaky na listoch.

Zalievanie

Rhaphidophora neznesie prílišnú vlhkosť pôdy. Substrát by sme pred každou zálievkou mali nechať preschnúť minimálne do polovice.

Poteší sa vlhkému vzduchu, v príliš suchom byte ho vyžaduje. Vlhkosť môžete zvýšiť napríklad elektrickým zvlhčovačom vzduchu.

Presádzanie

Panašovanú Rhaphidophoru presádzame raz za 1 – 3 roky (mladé rastliny môžeme každý rok). Použijeme substrát na izbové rastliny, ktorý môžeme premiešať s perlitom na prevzdušnenie.

Na zasadenie použijeme plastový kvetináč s drenážnymi otvormi na spodnej strane, aby mohla vytekať prebytočná voda. Tú vždy po poliatí vylejeme z podmisky alebo ozdobného črepníka.

Hnojenie

Rhaphidophoru hnojíme od jari do jesene hnojivom pre izbové rastliny. Na jeseň a v zime hnojenie obmedzíme.

Množenie

Rhaphidophora sa množí stonkovými a vrcholovými odrezkami. Odrezok musí mať rastový bod – kolienko. Odrezok môžeme nechať zakoreniť vo vode, v perlite, rašelinníku alebo priamo v substráte.

Rhaphidophora tetrasperma variegata (Monstera Minima)

Prečo je Rhaphidophora tetrasperma variegata taká vzácna?

Panašované rastliny sú všeobecne vzácne kvôli tejto genetickej mutácii. Pomalšie sa množia a v niektorých prípadoch sú menej odolné na pestovanie. Tým že je týchto rastliniek málo, táto exkluzivita zvyšuje nielen jej popularitu, ale aj cenu na trhu.

Časté problémy panašovanej rastliny a ako ich riešiť

  1. Hnedé suché špičky listov: Nedostatok vlhkosti vzduchu. Zvýšte pravidelnosť zálievky alebo pridajte zvlhčovač vzduchu.
  2. Hnedé mäkké fľaky na listoch: Nedostatok svetla alebo preliatie. Hnedé fľaky sa môžu vytvárať pokiaľ rastlinka nemá dostatok svetla – premiestnite ju bližšie k zdroju svetla. Pokiaľ sa tvoria fľaky na listoch a substrát je mokrý, nechajte ho viac preschnúť alebo do zmesi pridajte perlit alebo kokosovú kôru na prevzdušnenie.
  3. Žltnutie listov: Nadmerné polievanie – nechajte substrát medzi zálievkami viac preschnúť.
  4. Strata panašovania, tvorba zelených listov: Nedostatok svetla – presuňte rastlinu na svetlejšie miesto.

Kde si zaobstarať rastlinu Rhaphidophora tetrasperma variegata?

Táto vzácna rastlina nie je bežne dostupná v bežných záhradníctvach. Hľadajte ju u špecializovaných pestovateľov – napríklad v online rastlinárstvach. U nás v Plantizii túto vzácnu rastlinu pravidelne naskladňujeme, vždy však len v obmedzenom množstve.

Získajte ďalšie tipy na starostlivosť o izbové rastliny – sledujte náš Instagram alebo Facebook a objavte krásu sveta rastlín!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *