S príchodom jesene a skracujúcimi sa dňami sa menia aj potreby vašich izbových rastlín. Nižšie teploty, menej slnečného svetla a suchší vzduch kvôli vykurovaniu môžu spôsobiť stres rastlinám. Pripravili sme pre vás užitočné rady, ako zvládnuť starostlivosť o izbové rastliny počas jesenného obdobia, aby zostali zdravé a prosperovali aj počas chladnejších mesiacov.
Čo sa v článku dozviete:
- Ako upraviť umiestnenie izbových rastlín na jeseň?
- Ako často by sa mali polievať rastliny počas jesenného obdobia?
- Ako zabrániť napadnutiu izbových rastlín škodcami počas jesene?
- Ktoré druhy rastlín sú najcitlivejšie na prievan a chlad?
- Prečo je dôležité používať špeciálne jesenné hnojivo?
Jesenná starostlivosť o izbové rastliny: 6 praktických tipov
1. Prispôsobte polohu rastlín
Premiestnite rastliny bližšie k oknu: Jesenné dni sú kratšie a prirodzeného svetla je menej. Rastliny, ktoré potrebujú veľa svetla, ako sú sukulenty a kaktusy, by ste mali premiestniť bližšie k oknu, aby sa vyhli deformovaniu (naťahovaniu dohora) spôsobeným nedostatkom svetla. Pestré druhy ako aglaonémy či fitónie si vďaka svetlejšiemu prostrediu udržia svoju intenzívnu farbu.
Rastliny tolerantné voči tieňu: Niektoré rastliny, ako zamioculcasy, sansevierie alebo paprade, môžu zostať na tmavších miestach. Tieto druhy zvládnu aj menšie množstvo svetla, čo je výhodné počas krátkych jesenných dní, kedy môžu byť umiestnené aj ďalej od okna a prenechajú miesto na parapete druhom, ktoré to viac potrebujú.
2. Upravte zálievku
Znížte frekvenciu zálievky: S poklesom teplôt rastliny spotrebujú menej vody. Pre väčšinu druhov je dôležité nechať pôdu medzi jednotlivými zálievkami preschnúť.
Pri kaktusoch a sukulentoch je vhodné predĺžiť intervaly medzi polievaním – v zimných mesiacoch ich nemusíme polievať vôbec. Zamerajte sa na to, aby ste sa vyhli preliatiu, ktoré môže spôsobiť hnilobu koreňov.
Opatrne s citlivými druhmi: Napríklad fikusy a alokázie sú náchylnejšie na preliatie. Medzi zálievkami by mala vrchná vrstva pôdy úplne preschnúť. Ak ste si neistí či už potrebujú poliať, praktický vlhkomer vám pomôže správne určiť, kedy rastliny zalievať.
3. Skontrolujte teplotu a vlhkosť
Stabilizujte teplotu: Väčšina izbových rastlín preferuje teploty medzi 18-24 °C. Umiestnite rastliny ďalej od radiátorov alebo okien, ktoré sa v zime otvárajú – aby sa vyhli náhlym teplotným zmenám.
Zvýšte vlhkosť: Jesenné vykurovanie môže znížiť vlhkosť vzduchu, čo môže ovplniť rastliny, ktoré preferujú vyššiu vlhkosť. Pravidelné rosenie rastlín alebo použitie zvlhčovača je skvelým spôsobom, ako im pomôcť udržať optimálne podmienky.
TIP: Vlhkomilné druhy, ako sú kalatey, stromanthe lebo maranty, môžu byť viac citlivé na suchý vzduch spôsobený vykurovaním. Okrem zvlhčovača im viete pomôcť aj umiestnením misky naplnenej kamienkami a vodou pod rastlinku – voda, ktorá sa bude odparovať zvlhčí vzduch v jej okolí. Pokiaľ sušíte bielizeň v interiéri, môžete zvoli miestnosť, kde máte najviac rastlín – odparujúca sa vlhkosť im pomôže.
4. Prevencia proti škodcom
Skontrolujte rastliny pravidelne: Jeseň môže priniesť zvýšený výskyt škodcov, ako sú roztoče alebo strapky, ktoré sa často objavujú a dobre sa im darí v suchom vzduchu.
Preventívne opatrenia proti škodcom: Preventívne je dobré zvyšovať vlhkosť v miestnostiach s rastlinami a aplikovať prírodný nimbový olej ako prevenciu. Pri objavení škodcov je dôležité ihneď postihnutú rastlinu izolovať od ostatných a začať s odstraňovaním škodcov.
5. Ochrana pred chladom a prievanom
Chráňte rastliny pred prievanom: Počas vetrania je dôležité dbať na to, aby rastliny neboli vystavené studenému prievanu. Najmä fikusy, alokázie a kalatey sú na prievan veľmi citlivé a môžu začať opadávať alebo sa im kvôli nemu budú skrúcať listy.
Citlivé druhy umiestnite ďalej od okien: Ak máte citlivé rastliny ako vyššie spomenuté druhy, umiestnite ich ďalej od okien. Riasogule, ktoré naopak preferujú chlad umiestnite ďalej od radiátorov, aby ste im zaistili vhodnejšie podmienky.
6. Hnojenie špeciálnym jesenným hnojivom
Použite jesenné hnojivo: Počas jesene rastliny spomaľujú svoj rast, preto je dôležité prispôsobiť tomu aj hnojenie. Na toto obdobie sú ideálne jesenné hnojivá obsahujú vyvážené množstvo dusíka a draslíka, ktoré pomáhajú rastlinám pripraviť sa na zimné obdobie a zvýšiť ich odolnosť voči chorobám a stresu. Špeciálne jesenné hnojivo môžete aplikovať každý týždeň.
Pri aplikácii klasického hnojiva aj počas jesene dbajte na to, aby ste hnojili menej často ako v letných mesiacoch – postačí raz za 3 – 4 týždne.
Pre viac tipov a inšpirácií nás sledujte na Facebooku a Instagrame!