Stromanthe

Stromanthe je krásna výrazná farebná rastlina, ktorú množstvo ľudí považuje za calatheu. Tieto vlhkomilné izbové rastliny sú si blízke a ich nároky na pestovanie sú podobné. Prečítajte si tento článok, aby ste si mohli skrášliť byt stromanthe a potom sa jej u vás dobre darilo.

Čo sa v článku dozviete:

  • Prečo sa pre stromanthe používa prezýva prayer plant?
  • Môže byť umiestnená na priamom slnku?
  • Čo stromanthe najviac prekáža?
  • Je táto rastlina bezpečná pre deti a zvieratká?

Odpovede na všetky tieto otázky nájdete práve v tomto článku rovnako ako aj podrobný návod na starostlivosť. Pozrite sa s nami na túto rastlinku bližšie a možno zistíte, že zrovna ona vám chýba vo vašej rastlinnej zbierke. 

Názov a pôvod

Stromanthe pochádza z tropických pralesov v Južnej Amerike. Patrí do čeľade Maranthaceae – marantovité. Je teda príbuzné s maranthami, ctenanthe a calatheami. Týmto rastlinám sa v angličtine vraví prayer plats, modliace sa rastliny, pretože na noc zdvíhajú svoje listy dohora a celé sa zatvárajú ako modliace sa ruky.

Poznáme viacero druhov, no väčšinou sa v domácnostiach pestuje iba Stromanthe sanguinea a to dve varianty – Triostar a Magicstar. Stromanthe Triostar má výraznejšie panašovanie – na listoch sú výraznejšie väčšie biele plochy. Stromanthe magicstar má tiež panašovanie, ale iba v podobe malých fliačkov. Toto stromanthe pochádza z Brazílie.

Častokrát býva Stromanthe zle označené ako Calathea. Tieto rastliny sú síce príbuzné, ale nie sú úplne rovnaké.

Vedeli ste, že?

Stromanthe triostar je kvôli výraznejšiemu panašovaniu o niečo náročnejšie ako magicstar. 

Pokiaľ naše stromanthe stráca panašovanie, znamená to, že má málo svetla.  

Vzhľad a rozmery

Stromanthe sa vzhľadom podobá na ďalšie rastliny zo skupiny prayer plants. Má dlhšie, užšie listy s fialovou spodnou stranou. Listy stromanthe sú tvrdšie ako tie u maránt a calatheí.

V prírode sa dorastá do výšky približne dva metre. Za ideálnych podmienok túto výšku dosiahne, avšak v domácnostiach sa ideálne podmienky dosiahnuť väčšinou nedajú a teda rastliny bývajú oveľa menšie.

Zaujímavosť

Fialová spodná strana listov stromanthe slúži na to, aby neprepúšťala svetlo cez list. Svetlo sa odrazí naspäť a je absorbované zelenými časťami listu pre fotosyntézu. 

Ako pestovať Stromanthe

Umiestnenie

Stromanthe patrí medzi rastliny, ktorým treba o niečo dlhšie hľadať vhodné miesto.  Táto rastlina má rada polotieň, no čím viac je panašovaná, tým viac potrebuje svetla, no zároveň je viac náchylná na spálenie.

Nikdy by sme ho nemali nechávať na silnom priamom slnku.

Tiež je viac ako iné druhy náchylná na prievan a zmeny teplôt a teda by nemala byť umiestnená pri okne, cez ktoré môže na ňu fúkať, pod klimatizáciou ani nad zapnutým radiátorom.

Zalievanie

Stromanthe zalievame 2 – 3 krát do týždňa. Substrát by mal zostávať stále mierne vlhký. Prebytočnú vodu vždy vylievame z kvetináča alebo podmisky.

Stromanthe vyžaduje vyššiu vzduľnú vlhkosť. Môžeme ho 2x denne rosiť, ideálne je však umiestniť rastlinku k zvlhčovaču vzduchu.

Dôležité je polievať a najmä rosiť mäkkou vodou, aby sa na listoch netvorili biele fľaky z vodného kameňa.

Presádzanie

Stromanthe presádzame každú jar. Použijeme črepník o 1 cm väčší ako pôvodný. Na dne musí mať dierku na odtekanie prebytočnej vody, aby sa nezdržiavala v kvetináči, čo by mohlo viesť k odhnívaniu rastliny.

 Odporúčame použiť supresívny substrát pre izbové rastliny Profík. Ak si miešame vlastný substrát, je dôležité použiť zložky ako perlit, zeolit, kokosové vlákna alebo píniová kôra.

Hnojenie

Stromanthe začneme prihnojovať na jar, približne 6 týždňov po presadení. Použijeme hnojivo pre izbové rastliny a riadime sa návodom na obale. Môžeme si vybrať tekuté alebo tyčinkové.

Množenie 

Stromanthe množíme ideálne rozsádzaním pri presádzaní. Mladé rastlinky opatrne oddelíme, môžeme si opatrne pomôcť ostrým nožom. Rastlinky potom zasadíme do samostatných kvetináčov.

Je rastlinka jedovatá?

Nie, stromanthe nie je jedovaté, je bezpečné ho pestovať pri deťoch a zvieratách.

Aktuálne dostupné Stromanthe

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *