Syngonium – ako sa starať o túto zaujímavú popínavú izbovku

Syngonium je nenáročné na starostlivosť a má mnoho krásnych kultivarov, takže sa stalo obľúbenou rastlinou mnohých pestovateľov. Sú vhodné naozaj pre každého a to aj pre začínajúcich pestovateľov. Rastú rýchlo a ocenia ich tak všetci tí, ktorí chcú rýchlejšie zazelenať svoj domov.

Čo sa v článku dozviete:

  • Odkiaľ syngónium pochádza?
  • Na aké miesto ho treba umiestniť?
  • Ako často treba zalievať syngónium?
  • Akým spôsobom množiť syngónium?

Odpovede na všetky tieto otázky nájdete práve v tomto článku rovnako ako aj podrobný návod na starostlivosť.

Názov a pôvod

Syngónium pochádza zo subtropických oblastí Strednej a Južnej Ameriky. Rastie v rôznych oblastiach, napríklad pri cestách, v lesoch, pri brehoch a dokonca vo vodných kanáloch (listy nie sú ponorené). Vo väčšine oblastí je považovaný za burinu.

Syngóniá patria medzi aroidy – Araceae. Ich názov pochádza zo starogréčtiny a sú nazvané podľa tvaru samičieho kvetu. Najčastejšie sa pestujú rôzne varianty a hybridy druhu Syngonium podophyllum. Podophyllum znamená, že má listy na hrubých stonkách (doslova noholist). Niektorí vedci toto Syngonium považujú za formu či poddruh Syngónium angustatum.

Vzhľad a rozmery

Syngónium je liana, ktorej stonky drevnatejú. Šplhá sa po stromoch pomocou vzdušných koreňov smerom nahor. V prírode sú listy tmavo zelené a bez panašovania, prípadne s viditeľným panašovaním bielej či striebornej farby, najmä v oblasti žilnatiny.

Ako izbové rastliny sa pestujú mladé rastliny. Dospelé rastliny vyzerajú inak – prechádzajú, tak, ako mnoho iných rastlín (anajmä z čeľade Araceae), metamorfózou = menia svoj tvar. U niektorých rastlín sa napríklad predlžujú a zväčšujú listy, alebo na nich vznikajú perforácie.

Tvar mladého listu je strelovitý. Pri stopke má dva laloky, ktoré sa po metamorfóze menia tak, že list vyzerá, ako by sa skladal z troch rôznych listov, resp. častí – pôvodná čepeľ sa tiež zväčší a list má potom tvar jedného veľkého listu a dvoch menších po jeho bokoch. Najstaršie listy, vyšplhané na najvyššie miesto, sú zložené listy a skladajú sa z 5 – 9 jednotlivých listov. Pôvodná čepeľ zostáva stále najväčšia a v strede, počet je vždy nepárny. 

Čo sa týka farieb, ako izbové rastliny sa pestujú rôzne kultivary. Je ich okolo 50. Väčšinou zostávajú v mladej forme, lebo nemajú dostatočné podmienky, aby vyrástli do dospelej veľkosti. Sú v rôznych odtieňoch zelenej, s panašovaním, či dokonca červené a ružové.

Jednou z najznámejších variet je forma Pixie. Listy má tmavozelené s bielym panašovaním v oblasti žilnatiny. Je to malá odroda. Tiež existuje Mini Pixie, čo je veľmi malá varieta, vzhľadovo ako Pixie, ale ešte oveľa menšia.

Arrow má panašovanie ešte výraznejšie. White butterfly má bledší odtieň a panašovanie. Variety Holly a Moonlight sú takmer biele.

Niektoré druhy sú zelené s ružovým odtieňom, ako napríklad Regina Red a Pink Pass.

Celoružové sú listy odrôd Neon Robusta a mnohé ďalšie, líšia sa intenzitou a odtieňom, ale tiež tvarom a veľkosťou listov.

Ďalej existuje kolekcia syngńií, ktoré majú názov Allusion. Táto séria bola vyšľachtená v rôznych odtieňoch. Patrí sem mnoho syngónií, všetky zostávajú kompaktnejšie. Pink allusion a Coral allusion majú listy ružové. Zelené sú Golden allusion, Mango allusion, Butterfly allusion, Cream allusion, Bold allusion a ďalšie. Pink splash allusion je veľmi obľúbené, no zároveň stále pomerne vzácne. Je zelené s ružovým panašovaním v podobe náhodných škvŕn. Bright allusion a Exotic allusion sú bledé, takmer biele. Bob allusion a Bold tetra allusion majú drobné listy. Blood allusion je biele a žilnatina má ružovkastý nádych. 

Niektoré syngéniá majú škvrny v podobe malých fliačkov. Biele s ružovými fliačkami je Milk confetti, Confetti je zase zelené s rovnakými fliačkami. Pink flecked má väčšie ružové škvrny na zelenom podklade.

Panda je tmvozelené s bledšími malými fľakmi a vzácnejšie, no veľmi obľúbené je Mojito, ktoré má viacero odtieňov zelenej a biele panašovanie.

Najpopulárnejšou panašovanou formou je Albo Variegata, pretože fľaky majú nádhernú čistú bielu farbu. 

Syngónium erythrophylum má listy z vrchnej strany tmavé zelené a zospodu tmavé červené. List je menej laločnatý.

syngonium podophyllum mottled mojito
syngonium podophyllum neon robusta ruzova izbova rastlina
syngonium podophyllum albo variegata
syngonium podophyllum panda
syngonium milk confetti
syngonium red spot tricolor panasovana izbova rastlina

Zaujímavosť

Syngónium patrí medzi rastliny, ktoré čistia vzduch. Vo feng shuei symbolizuje 5 elementov.

Ako pestovať syngonium

Umiestnenie

Syngóniá majú rady umiestnenie na svetlom mieste bez priameho slnečného svetla. Ranné jemné slniečko je v poriadku, ale treba pamätať, že panašované a biele rastlinky sú viac náchylné na spálenie, zároveň však potrebujú viac svetla. Vzácnejšie panašované druhy môžu v zime potrebovať prisvietenie pomocou grow lights (rastových svetiel pre rastliny).

Väčšina syngónií je náchylná na prievan, zmeny teplôt, umiestnenie pri radiátoroch, pokiaľ sa kúri a tiež pod zapnutou klimatizáciou. 

Zalievanie

Syngónium zalievame približne raz do týždňa, ale záleží od veľkosti rastliny a črepníka a vonkajších podmienok, ako je napríklad svetlo a teplo. Najmä baby rastlinky musíme polievať častejšie.

Syngóniá majú rady vlhký vzduch, väčšinou však nie je nevyhnutné ho zvlhčovať, pokiaľ nemáme v byte veľmi sucho. Počas vykurovacej sezóny to odporúčame, najmä pri vzácnejších druhoch.

Syngóniám sa dobre darí pokiaľ sú pestované v hydropónii, semihydropónii alebo v rašeliníku (v živom machu).

Vedeli ste, že… ?

Občas sa môže stať, že syngónium nájdeme pod názvov Nephtytis, čo je podobná rastlinka, s ktorou sa občas zmýli a niektorí pestovatelia ho pestujú pod týmto názvom. Tiež je jednoduché si mladé rastliny zmýliť si ho s Caladiom, čo je rastlina, ktorá má tiež laločnaté listy v rôznych farbách, no je to krík, hľuzovina, a ak si naozaj nie sme istý, spoznáme to tak, že na jeseň a v zime je Caladium  schované v zemi – stratí listy.

Presádzanie

Syngónium pestované v zemine presádzame každý rok na jar. Použijeme substrát na izbové rastliny, odporúčame vzdušný substrát Profík. Ak použijeme iný substrát, je dobré ho zmiešať ešte s perlitom alebo kokosovými vláknami.

Zvolíme na presadenie plastový kvetináč o 1 – 3 cm väčší od pôvodného (v závislosti od veľkosti rastliny). Dáme si záležať, aby mal drenážne otvory, aby mohla prebytočná voda odtekať. Takýto kvetináč umiestnime do ozdobného črepníka alebo na podmisku. Po každom poliatí vylievame prebytočnú vodu. 

Hnojenie

Na jar začneme syngónium prihnojovať hnojivom na izbové rastliny. Môžeme si zvoliť tekuté alebo tyčinkové, či listové, ktoré sa aplikuje postrekom. Vždy sa riadime návodom na obale daného hnojiva. V zime neprihnojujeme. 

Množenie

Syngónium sa množí stonkovými odrezkami. Každý odrezok musí mať kolienko s rastovým bodom. Odrezok môžeme zakoreniť vo vode, v perlite či priamo v substráte. 

Je rastlinka jedovatá?

Áno, syngónium je jedovaté. Jeho dužina obsahuje oxalátové kryštály, ktoré spôsobujú podráždenie pokožky a slizníc, nevoľnosť a tráviace ťažkosti. 

Aktuálne dostupné syngóniá

-33%
Original price was: 26,90 €.Current price is: 17,90 €.
-30%
Original price was: 26,90 €.Current price is: 18,90 €.
-43%
Original price was: 34,90 €.Current price is: 19,90 €.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *