Karanimba mikro 100 ml

Prípravok Karanimba Mikro je účinný prírodný postrek proti škodcom a hnojivo 2v1 na báze nimbového a karanja oleja s látkami s biologickou aktivitou proti väčšine cicavých a žravých škodcov. Ako hnojivo obsahuje komplex mikroživín.

 • je účinný na väčšinu cicavých a žravých škodcov ako strapky, vlnatka, roztočce, puklice a ďalšie
 • patrí medzi prírodné postreky
 • pôsobí aj ako hnojivo s komplexom mikroprvkov ako železo, mangán, zinok, meď a kobalt

7,90 

karanimba mikro floraservis bioprotect prirodny postrek proti skodcom strapkam vlnatke roztoccom
Karanimba mikro 100 ml

7,90 

Zakúpením produktu získate 40 vernostných lístkov!

Karanimba Mikro prírodný postrek proti škodcom a hnojivo

Pôsobenie prípravku

Kvapalný rastlinný extrakt a mikroelementový koncentrát Karanimba Mikro je určený pre listovú aplikáciu, pričom pri preventívnej aplikácii významne zvyšuje vitalitu ošetrených rastlín a výrazne účinne obmedzuje napadnutie rastlín škodcami.

Rastlinné oleje obsiahnuté v prípravku sú zdrojom skupiny prírodných látok s biologickou aktivitou (účinkom) proti škodlivému hmyzu (napr. vošky, molice, roztočce, strapky, puklice, piliarky, mínerky, pásavka zemiaková, podkopáčiky a nosániky). Škodlivý hmyz sa infikuje saním a požerom nakoľko sa zložky prípravku po aplikácii dostanú do rastliny. Hmyz prestane prijímať potravu a tým aj poškodzovať rastlinu, po niekoľkých dňoch uhynie.

Pre listovú aplikáciu najlepšie vyhovuje mierne zamračené a bezveterné počasie, aby postrek na povrchu rastlín dlho zasychal. Rastliny prijímajú živiny najaktívnejšie cez povrch listov pri teplote 20 až 21°C. Pri teplotách nižších ako +15°C je už príjem živín nadzemnou časťou rastlín nižší. Ideálne je postrek aplikovať pred večerom, prípadne zavčas ráno. Pokiaľ do 8 hodín od aplikácie začne pršať, je vhodné aplikáciu prípravku zopakovať. Pri aplikácii je dôležité, aby sa dosiahlo dôkladné a obojstranné zmáčanie listov ošetrovaných rastlín. Prípravok by sa mal aplikovať na dobre zapojený porast, pričom príjem stopových rastlinných živín je zvlášť dobrý prostredníctvom mladých listov. Nie je vhodné aplikovať do kvetov.

Jedná sa o prípravok na báze listového hnojiva obsahujúci nimbový a karanja olej, vynikajúco účinný proti cicavým a žravým škodcom (vošky, molice, roztočce, strapky, puklice, piliarky, mínerky, pásavka zemiaková, podkopáčiky a nosániky) taktiež obsahuje dusík, síru a komplex mikroelementov určených pre výživu a podporu rastu. Prípravok Karanimba Mikro je obdobou prípravku NeemAzal T/S naviac doplnený o komplex mikroelementov. Určený pre plodovú, listovú a kapustovú zeleninu, zemiaky, jablone a drobné ovocie.

Z mikroživín sú obsiahnuté železo, mangán, zinok, meď a kobalt viazané vo forme chelátov EDTA, bór vo forme etanolamínového komplexu a molybdén ako molebdenan. Obsahuje tiež amidický dusík a rastlinami asimilovateľnú síru.

Kedy aplikovať postrek?

Prípravok je insekticíd účinný na väčšinu cicavých a žravých škodcov, ako sú vošky, vlnatka a iné červce, puklice, strapky, roztočce, ale aj húsenice, nosániky i pásavka zemiaková. Pozor, nezaberá na pôdne škodce, ako sú smútivky.

Za sezónu ho môžeme použiť 3x s odstupom 7 – 10 dní.

Pokiaľ potrebujeme použiť iný postrek po 3 použitiach, môžeme si vybrať NeemAzal T/S alebo Rock Effect. Z chemických postrekov si môžeme vybrať podľa toho, akého máme škodcu.

Vhodné je použitie prípravku Karanimba po postreku Atonik, ktorý zlepšuje vstrebávanie hnojiva, najmä mikroprvkov.

Ako namiešať postrek Karanimba Mikro na izbové rastliny?

Na aplikáciu postreku budete potrebovať:

 • úplne čistý prázdny rozprašovač
 • 3 – 4 ml postreku na 1 l čistej vody
 • 1 kvapku jemného saponátu na riad

Postup miešania je nasledovný:

 1. V polovici objemu rozprašovača zmiešajte vodu so saponátom na riad. Voda by mala byť izbovej teploty, nemala by byť ani veľmi studená, ani veľmi horúca. Poriadne saponát vo vode rozmiešajte.
 2. Postrek vo fľaštičke dobre premiešajte a nalejte potrebné množstvo do rozprašovača, ktorý ste predtým naplnili do polovice vodou so saponátom. Dolejte čistou vodou.
 3. Aplikujte podľa potreby na vrchnú aj spodnú stranu listov poliatych rastlín.

Ako namiešať postrek Karanimba Mikro na iné rastliny?

Plodina Do 10 litrov (na 100 m2)
Plodová zelenina 30 – 40 ml
Listová zelenina 30 – 40 ml
Kapustová zelenina 40 – 50 ml
Zemiaky 40 – 50 ml
Jablone, drobné ovocie 25 – 40 ml

Termín aplikácie

Jablone: maximálne 3-4 aplikácie počas vegetácie. Pozor: Neaplikovať na hrušky.

Účinná látka v postreku

 • 2,5% dusíka (ako N) obvykle 2,9 hmot.%
 • 0,6 hmot.% síry (ako S) obvykle 1,0 hmot.%
 • 0,4 hmot.% bóru (ako B) obvykle 0,57 hmot.%
 • 0,7 hmot.% železa (ako Fe) obvykle 0,86 hmot.%
 • 0,2 hmot.% mangánu (ako Mn) obvykle 0,29 hmot.%
 • 0,2 hmot.% zinku (ako Zn) obvykle 0,29 hmot.%
 • 0,2 hmot.% medi (ako Cu) obvykle 0,29 hmot.%
 • 0,03 hmot.% kobaltu (ako Co) obvykle 0,06 hmot.%
 • 0,02 hmot.% molybdénu (ako Mo) obvykle 0,04 hmot.%

Karanimba Mikro obvykle obsahuje 2,4 hmot.% sumy stopových rastlinných živín, čo zodpovedá viac ako 25 g týchto biogénnych prvkov v litri.

Popri dusíku (30 g N v litri), síre (10 g S v litri) a ôsmich mikroživín (25 g ME v litri), pričom 5 z nich je viazaných vo forme komplexov EDTA obsahuje 36 hmot. % nimbového oleja a 19 hmot. % karanja oleja.

V prípravku Karanimba Micro sa využíva synergické zvýšenie účinnosti tetranotriterpenoidov (azadirachtin … ) pomocou furanoflavonoidov (karanjin, pangomol…), ktorých zdrojom je karanja – pongamový olej.

Na aké škodce účinkuje Karanimba Mikro?

 • vošky
 • vlnatka
 • červce
 • puklice
 • roztočce
 • strapky
 • mínerka
 • húsenice
 • nosánik
 • piliarky
 • pásavka zemiaková
 • mnohé ďalšie

Obsah rastlinných živín

Obsah dusíka a síry:

 • 2,5% dusíka (ako N) obvykle 2,9 hmot.%
 • 0,6 hmot.% síry (ako S) obvykle 1,0 hmot.%

Obsah rastlinných mikroživín:

 • 0,4 hmot.% bóru (ako B) obvykle 0,57 hmot.%
 • 0,7 hmot.% železa (ako Fe) obvykle 0,86 hmot.%
 • 0,2 hmot.% mangánu (ako Mn) obvykle 0,29 hmot.%
 • 0,2 hmot.% zinku (ako Zn) obvykle 0,29 hmot.%
 • 0,2 hmot.% medi (ako Cu) obvykle 0,29 hmot.%
 • 0,03 hmot.% kobaltu (ako Co) obvykle 0,06 hmot.%
 • 0,02 hmot.% molybdénu (ako Mo) obvykle 0,04 hmot.%

Obsah nežiadúcich ťažkých kovov je nižší ako stanovujú limity platné v Slovenskej republike.

V posledných niekoľkých desaťročiach sa vynaložilo veľa bádateľského úsilia na vývoj nových insekticídov rastlinného pôvodu, ktoré by mohli byť efektívnou náhradou za dnes vyrábané a používané syntetické pesticídy. V rastlinách sa nachádza veľké množstvo látok, ktoré majú insekticídne a iné pesticídne účinky.

Používanie rôznych rastlinných extraktov v ochrane rastlín má hlboké historické základy hlavne v Indii, kde je i používanie botanických pesticídov v súčasnosti veľmi rozšírené.

Keď v roku 1960 David Morgan z britskej Keele University izoloval azadirachtin zo semien stromu Azadirichta indica Juss.a na sarančati skákavom potvrdil jeho insekticídnu účinnosť. Pravdepodobne ešte netušil, že izoloval jednu z najúčinnejších látok, ktorú rastliny vytvárajú na svoju obranu. Od tej doby sa stal azadirichtín účinnou zložkou mnohých botanických insekticídov, ktoré sa používajú hlavne v ekologických systémoch pestovania rastlín.

Vo svojej domovine sa Azadirachta indica Juss.často používa ako liečivá rastlina, pričom záznamy o jeho liečivých účinkoch sa uvádzajú už v sanskritských spisoch, ktorých vek sa odhaduje na viac ako 4000 rokov.

Výskum zameraný na určenie zloženia a charakteristiku biologicky aktívnych látok, so zameraním hlavne na ich využitie v medicíne bol zahájený v 20-tych rokoch minulého storočia. Postupne bolo v kôre, plodoch a listoch objavených niekoľko desiatok biologicky aktívnych látok, u ktorých boli zistené antivírové, antimikrobiálnr, antifungálne, antibakteriálne, anti pyretické, analgetické a imunitu povzbudzujúce účinky. Niektoré z látok vykazovali tiež aktivitu voči hmyzu. Sú to predovšetkým : azadirachtín, salannin, meliantriol, nimbín a nimbilín a niektoré ďalšie limonoidy. Z uvedených zlúčenín je v súčasnosti najpreskúmanejší tetranortriterpenoid azadirichtín, ktorý je pokladaný za najúčinnejší prírodný regulátor rastu hmyzu. Jeho molekulárna štruktúra je veľmi podobná štruktúre molekuly hmyzieho hormónu ekdison, pričom azadirichtín pravdepodobne blokuje vylučovanie hormonálnych látok, čo vedie k poruchám v období vývoja škodcov, ktoré končí obvykle ich smrťou.

Ďalšími rastlinami s významným insekticídnym potenciálom, ktoré sa uplatňujú pri výrobe komerčných rastlinných insekticídnych prostriedkov sú stromy Pongamia glabra Vent. Pochádzajú rovnako z indického subkontinentu ( India, Srí Lanka, Bangladéš, Malajzia ), pričom ich kvety, listy semená aj plody sa používajú v ľudovom liečiteľstve. Na ochranu rastlín sa používajú jednak alkoholické extrakty listov a plodov a tiež olej získavaný zo semien.
Zistilo sa, že olej obsahuje viaceré biologicky aktívne látky, ktoré majú insekticídne, antibakteriálne a tiež fungicídne účinky. Hlavná insekticídne účinná látka karanjin bola izolovaná v roku 1976. Karanjin patrí do skupiny flavonoidov, pričom spolu s ďalšími furánoflavonoidmy nachádzajúcimi sa v oleji, tvoria základ jeho insekticídnej i fungicídnej účinnosti.

S cieľom dosiahnuť vyššiu účinnosť je účelné pongamový, tzv. karanjia olej pridávať do azadirichtínového, tzv. neem oleja, keďže biologicky aktívne látky obsiahnuté v olejoch sa vhodne doplňujú a pôsobia navzájom synergicky.

Zásady aplikácie postrekov na izbové rastliny

Používajte prípravok na ochranu rastlín bezpečným spôsobom. Pred použitím si vždy prečítajte etiketu a informácie o prípravku.

Medzi aplikáciou rôznych druhov postrekov dodržíme aspoň 3-dňový rozostup.

Postrek aplikujeme na poliate rastliny.

Rastlinu nastriekame z oboch strán listov. Aplikujeme dostatočné množstvo postreku, aby boli listy celé mokré.

Nikdy nestriekame na rastlinu, keď na ňu svieti slnko. Takisto ju po aplikácii postreku umiestnime do polotieňa alebo tieňa. Je vhodné rastliny striekať večer.

Tri dni po postriekaní rastliny by na ňu nemalo pršať ani by sme jej nemali rosiť listy, aby sa neznížila účinnosť postreku.

Postreky aplikujeme v dobre vetranej miestnosti alebo vonku.  Pri aplikácii postreku je potrebné mať na sebe ochranné rúško a rukavice.

Chemický postrek vydrží zarobený 2 mesiace, skladujeme ho pri izbovej teplote na tmavom mieste.

Pri aplikácii postreku dbáme na to, aby v miestnosti neboli domáce zvieratá alebo akvárium. Po aplikácii postreku tiež umiestnime rastlinu mimo dosahu domácich zvierat a detí.

Chemické postreky aplikujeme len na elimináciu škodcov, nie preventívne.

Veľkosť balenia

100 ml

Typ prípravku

Akaricíd, Fungicíd, Insekticíd

Účinok

Kuratívny, Preventívny

Účinný na

Červce, Mínerka, Molice, Puklice, Roztočce, Strapky, Vlnatka, Vošky

Typ hnojiva

,

Použitie

, ,

Spôsoby doručenia

Osobný odber v Bratislave, Kuriér na adresu, Packeta / Zásielkovňa, Balík na poštu

Recenzie

Nikto zatiaľ nepridal hodnotenie.

Pridajte prvú recenziu pre “Karanimba mikro 100 ml”

Web plantizia.sk používa súbory cookies. Ďalším prechádzaním webu vyjadrujete súhlas s ich používaním.